Zainteresowanie terytorialną służbą wojskową już na początku ubiegłego roku znacznie wzrosło. Sytuacja za naszą wschodnią granicą obudziła w Polakach ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku wobec ojczyzny. Miało to odzwierciedlenie w ilości ochotników, którzy stawiali się na wcielenia. W 2022 roku łódzka Brygada WOT przeprowadziła powołania rekrutów na szkolenia podstawowe i wyrównawcze.
W ciągu roku w szeregi 9ŁBOT wstąpiło ponad 600 nowych żołnierzy. W sierpniu minionego roku został sformowany trzeci batalion wchodzący w skład 9ŁBOT zlokalizowany w Łasku oraz powstały nowe pododdziały - kompania szkolna i kompania saperów.
Żołnierze 9ŁBOT odbywali szkolenia rotacyjne i przeciwkryzysowe. Wzięli także udział w międzynarodowych zawodach użyteczno-bojowych RECON – CLASH - 22 , w których zajęli 7 miejsce. Żołnierze 9ŁBOT brali udział także w kursach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu: medycyny pola walki - Combat Lifesaver, instruktorów RPG-7, SERE, naziemnych zespołów poszukiwawczych i instruktorów – snajperów, a także kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy organizowanych przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.
Łódzcy Terytorialsi uczestniczą także w kursie oficerskim Agrykola i podoficerskim Sonda.
W ramach działań przeciwkryzysowych w operacji „Niezawodna Pomoc” żołnierze 9ŁBOT na wniosek Wojewody Łódzkiego wspierali działanie punktów informacyjnych i relokacyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Wojsko zajmowało się również zabezpieczeniem transportowo – logistycznym magazynów i punktów relokacyjnych w województwie łódzkim.
Od ponad roku 9ŁBOT jest zaangażowana w operację „Silne Wsparcie”. Żołnierze 9ŁBOT wspólnie z innymi brygadami WOT wspierają Straż Graniczą w zabezpieczaniu granicy polsko – białoruskiej.
Rok 2022 wraz z wejściem Ustawy o obronie Ojczyzny przyniósł także powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzenia kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej zastąpili dotychczasowych szefów WSzW (dawne Wojewódzkie Sztaby Wojskowe a obecnie Centralne Wojskowe Centra Rekrutacji) i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.
W styczniu br. mija 5 lat od powstania 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kolejne wyzwania jakie czekają przed łódzkimi Terytorialsami to kontynuacja operacji „Silne Wsparcie”, szkolenia i powołania nowych ochotników, gotowość do działań przeciwkryzysowych oraz powstanie 94 batalionu lekkiej piechoty w Piotrkowie Trybunalskim.