artykuł partnerski

Cały czas budują się nowe magazyny

Środa, 07 grudnia 2022
Branża magazynowa świetnie radziła sobie w pandemii koronawirusa, nieźle prosperuje także w czasach kryzysu i wysokiej inflacji. Widać jednak, że i tutaj ciężka sytuacja gospodarcza odcisnęła swoje piętno. Szczegóły poniżej.
Cały czas budują się nowe magazyny

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia

Znamy wyniki najnowszego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska –  „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I-III kw. 2022 roku”. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej na koniec trzeciego kwartału tego roku w Polsce to niemal 27,4 mln mkw. Jest to wzrost o 19,3% w porównaniu z podobnym okresem w 2021 roku.

 

Czynsze się stabilizują, pustostanów jest niewiele

Miniony kwartał był kwartałem ze spadkiem wolumenu realizowanych inwestycji. Nowa podaż przekroczyła 3,58 mln mkw. W trzecim kwartale br. również odnotowano niewielki wzrost wskaźnika pustostanów – głównie w województwie dolnośląskim.

Wśród największych transakcji, które zostały zawarte w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku są między innymi budowa magazynu typu BTS o powierzchni 103 000 mkw. w Trójmieście dla klienta z branży e-commerce przez Panattoni, przedłużenie umowy najmu 123 000 mkw. przez VidaXL w VidaXL BTS Września, realizacja obiektu BTS o powierzchni 100 000 mkw. dla najemcy z sektora handlowego w Świebodzinie.

 

Powierzchnie magazynowe – nie tylko w Wielkiej Piątce

Wyniki są dobre i napawają optymizmem, ale jednak widać, że nowe magazyny są budowane wolniej i w mniejszej ilości. Najwięcej buduje się w topowych lokalizacjach – jak okolice Warszawy czy Poznania, ale rosnącą popularność zyskują też do tej pory rzadko wybierane lokalizacje. Czynsze powoli się stabilizują w całym kraju. Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. nadal najwyższe czynsze za wynajem magazynów są w Warszawie.

 

Nowych magazynów do wynajęcia przybywa mniej i wolniej

Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce rozwija się szybko i prężnie, ale sytuacja makroekonomiczna oraz aktualne zasady uzyskiwania kredytów na nowe inwestycje sprawiły, że ta branża także odczuwa spowolnienie.

Nie można mówić o zastoju w aktywności deweloperów, ale nowe magazyny do wynajęcia powstają wolniej. Co więcej, w związku z koniecznością optymalizacji kosztów najemcy niekoniecznie zlecają budowę nowych obiektów, lecz dostosowują do swoich potrzeb już posiadany obiekt. Najemcy cały czas potrzebują magazynów – zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe jest na stabilnym poziomie. Jeśli jednak mogą pozostać w swojej lokalizacji, rozważają tę opcję ze względu na wysokie koszty.


Zainteresował temat?

1

1


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat