W galerii ODA przy ul. Sieradzkiej o godzinie 17:00 otwarta zostanie wystawa "Po prostu Bronek", na której będzie można zobaczyć malarskie dzieła artysty.
Dwie godziny późnej w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego otwarta zostanie wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby "Przyjaciele Bronka", na której będzie można zobaczyć prace autorstwa Ewy Daneckiej, Stanisława Piotr Gajdy, Eugeniusza Geno Małkowskiego, Jarosława Makowskiego, Zbigniewa Nowosadzkiego, Tadeusza Paszko, Wojciecha Sobczyka, Martty Węg oraz Zdzisława Wiatr.
Tak o obu wystawach mówi ich autor i kurator Bronisław Brylski.
„Po prostu Bronek” to tytuł książki, której promocja odbyła się 21 października 2022 roku w Piotrkowie Trybunalskim. To także tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 2 grudnia 2022 roku w galerii Ośrodka Działań Artystycznych. Tak się złożyło, że jest to czas wyjątkowy – 40 lat mojej aktywności zawodowej, twórczej, społecznej i samorządowej oraz wielu innych działań - wskazuje Bronisław Brylski. -
Nie lubię pisać o sobie. Nie lubię mówić o swoich doznaniach, przeżyciach i przemyśleniach twórczych. Jestem przeciwnikiem tego „twórczego” bełkotu, tej ględologii niby artystycznej, tego wyimaginowanego języka, którego mało kto rozumie, a który wydaje się być w dobrym tonie!? Ta wystawa jest dla ludzi. Normalnych ludzi, którzy przeżywają, myślą, czują i może odnajdą cząstkę siebie w moich snach, myślach, przeżyciach i doznaniach artystycznych, w moich obrazach i rysunkach - dodaje.
Przyjaciele Bronka to grupa ludzi, artystów, którzy zechcieli pokazać swoje prace na wystawie w Piotrkowie.
Co ich łączy? Kim byli i są dla mnie? Jak powiedział kiedyś Staszek Piotr Gajda znamy się chyba od zawsze. I to stwierdzenie mogę chyba odnieść do wszystkich uczestników wystawy. Łączy nas wspólne przeżywanie i nieprawdopodobne działanie twórcze sprzed prawie 30 lat w Tarasce. Akcja Taraska spowodowała, że do dzisiaj to przeżywamy i chcemy o tym rozmawiać. Łączy nas przeżywanie i wspólne spotkania podczas wspaniałych plenerów prawosławnych. Połączenie sztuki i sacrum dało nam wiele nadziei i połączyło niewidzialną nicią wzajemnej przyjaźni. I wreszcie Nałęczów. Wyjątkowa szkoła – Liceum Plastyczne, wyjątkowe miejsce na mapie Polski. W sercach ludzi z „plastyka” szkoła ta pozostanie do końca życia. Myślę, że wystawa, ta w Piotrkowie Trybunalskim, pozwoli i odbiorcom sztuki przeżywać i rozmyślać nad istotą przyjaźni, wzajemnych postaw twórczych, istnieniem w ogóle - mówi głównych bohater obu wystaw.