Promocyjno-Handlowa Wystawa Rolnicza ROL-SZANSA organizowana jest przez piotrkowski oddział Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W tym roku impreza przeprowadzana jest już po raz trzydziesty.
Zaczynaliśmy w 1992 roku. Wówczas wystawa była mniejsza niż teraz. Przez te lata znacząco się powiększyła, ale jej charakter pozostał bez zmian. Nadal jest to wystawa maszyn, ciągników i rzeczy, które potrzebujemy do gospodarstw rolnych. Dziś mamy już ponad 200 wystawców. Nie zmienia się też rola instytucji, które znajdują się na wystawie. Tak jak 30 lat temu, tak i dziś będziemy doradzać, jak prowadzić gospodarstwo rolne, aby osiągnąć duże dochody - mówił Marian Jurek, dyrektor piotrkowskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach.
Na wystawie pojawił wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, który podkreślił, że ROL-SZANSA jest tradycyjnie także podsumowaniem tego, co działo się w rolnictwie w minionym roku.
To był bardzo wymagający rok dla nas wszystkich, także dla rolników i producentów żywności. Dziś w imieniu wszystkich odpowiedzialnych za polskie rolnictwo, możemy powiedzieć, że daliśmy radę. Jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi musieliśmy wdrożyć niekonwencjonalne metody, aby wesprzeć polskie rolnictwo. Wprowadzić w życie wiele innych programów, które do tej pory nie były w Polsce realizowane. Mało tego, nie były realizowane nawet w Unii Europejskiej - podkreślał wiceminister Ciecióra.
W trakcie części oficjalnej wręczono także nagrody w konkursie Agroliga w województwie łódzkim. W kategorii rolnicy tytuł laureata otrzymało gospodarstwo Państwa Kamila Gajdy i Beaty Jaros-Gajdy z Żarnowicy Dużej w gminie Wolbórz. Oprócz wyróżnienia i statuetki laureaci odebrali także nagrodę od Andrzeja Jarosa, burmistrza Wolborza.
Po części oficjalnej na scenie rozpoczęły się prezentacje zespołów twórczości ludowej.
Równocześnie na terenie przy zamku w Bykach trwa wystawa i sprzedaż produktów związanych z rolnictwem. Wystawcy prezentują aktualną ofertę ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Są nowoczesne, a zarazem sprawdzone rozwiązania w budownictwie inwentarskim, urządzenia do wytwarzania energii odnawialnej, a także nowości z zakresu hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych. Swoje ekspozycje przedstawiają najważniejsze w kraju i naszym regionie firmy paszowe i producenci nawozów oraz znane firmy nasienne.
W specjalnie stworzonej strefie można kupić niskoprzetworzone produkty bezpośrednio od rolników. Nie brakuje stoisk z żywnością regionalną i ekologiczną. Jest także możliwość zakupu pięknych regionalnych prac twórców ludowych. Wiele atrakcji i produktów czeka także na dzieci.
W sobotę wystawa potrwała do godziny 16:00. W niedzielę zakupy na ROL-SZANSIE będzie można zrobić w godz. 8:00-16:00. Dodatkowo zaplanowano warsztaty twórczości ludowej, rękodzielnictwa oraz ginących zawodów.