Kredyt hipoteczny – w jakim banku go wziąć? Zastanów się nad oprocentowaniem
Oprocentowanie to czynnik, który wpływa na ostateczny koszt kredytu hipotecznego – na jego podstawie wyliczana jest wysokość odsetek należnych dla banku. O jego wielkości decydują 2 wartości: stawka WIBOR oraz marża. Jeśli chodzi o WIBOR, to w 05.05.2022 roku Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe, przez co wskaźnik przekroczył już 5,5% - przed podwyżkami był poniżej 1%. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza w kraju sprawia, że Polacy zaczynają tracić zainteresowanie hipoteką.
Ciekawostka: Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Biuro Informacji Kredytowej w 02.2022 roku kredytodawcy otrzymali o 36% mniej wniosków o kredyt hipoteczny niż przed rokiem. |
Nie można również zapomnieć o marży. Wśród konkurujących ze sobą instytucji finansowych króluje stawka poniżej 2 pp. Wartość tę można jednak negocjować, ponieważ ma charakter indywidualny dla każdego kredytodawcy.
W jakim banku najkorzystniej wziąć kredyt hipoteczny? W tym, który proponuje najmniejsze oprocentowanie. Wtedy rata będzie mniejsza, a zdolność kredytowa większa. Jeśli chcesz złożyć wniosek o 250 tysięcy złotych na 30 lat, zakładając 20% wkład własny, wtedy najlepszym wyjściem będzie dla Ciebie znalezienie oferty z oprocentowaniem w granicach 8,5%. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą banki coraz chętniej proponują oprocentowanie stałe. Dzięki temu wysokość raty nie zmieni się przez kolejne 5 lat bez względu na zarządzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie podejmować takiej decyzji, skontaktuj się z ekspertem finansowym, który pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie ofertę kredytu hipotecznego.
W jakim banku najkorzystniej wziąć kredyt hipoteczny? Liczy się RRSO
Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa to bardzo często spotykany wskaźnik w porównywarkach. Zawiera oprocentowanie, marżę oraz dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenie. Dzięki RRSO będziesz znać ostateczny koszt zobowiązania udzielanego przez instytucję finansową. W Jakim banki najlepiej wziąć kredyt? Takim, który oferuję jak najniższe RRSO. Im wskaźnik jest wyższy, tym większą kwotę będziesz musiał oddać. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto skonsultować się z pośrednikiem kredytowym, który zwróci Twoją uwagę na:
- marżę kredytu,
- stopy procentowe (identyczne w każdym banku),
- prowizję za udzielenie świadczenia (może wynieść 0%, ale nie zawsze),
- niezbędne ubezpieczenia (ich rodzaje i koszt),
- dodatkowe wymagania banku (np. obowiązek posiadania konta bankowego w danej instytucji finansowej czy wpływ pensji na konkretny rachunek).
Warto wiedzieć: Porównywanie RRSO ma sens wyłącznie w przypadku ofert dotyczących takich samych kwot kredytu hipotecznego oraz ilości zakładanych rat. |
W przypadku kredytu hipotecznego w wysokości 250 tysięcy złotych (wkład własnym 20%) spłacanym przez 30 lat RRSO może wynosić ok. 6-7% w zależności od oferty.
Kredyt hipoteczny – gdzie złożyć wniosek? Spójrz na wkład własny i raty
Chociaż z pozoru może się wydawać, że kredyt hipoteczny to przede wszystkim wkład ze strony banku, to jednak ty również masz w tym swój udział – chodzi o wkład własny. Kiedy najlepiej zacząć składać dokumenty? Gdy na koncie będzie już odłożone 20% wnioskowanej kwoty. Dzięki temu zarówno całkowity koszt kredytu, jak i raty będą mniejsze. Instytucje finansowe akceptują nadal 10% wkład własny, lecz trzeba się liczyć z tym, że odsetki będą większe.
Zanim złożysz wniosek, zastanów się nie tylko nad tym, w jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny, ale także na ile lat. Najdłużej możesz podpisać umowę na 35 lat, ale im dłuższy okres spłaty, tym więcej będziesz musiał oddać instytucji finansowej.