Jaki jest stan piotrkowskiej gospodarki?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 06 czerwca 201022
Ani miasto Piotrków, ani powiat piotrkowski nie są liderami gospodarczymi w kraju i nie mogą pochwalić się produkcją. Do naszych plusów należą jednak: stale rozwijające się centrum magazynowe i spora ilość miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Szczegółową ankietę na temat: oferty kształcenia, współpracy przedsiębiorców ze szkołami, stopy bezrobocia i możliwości przekwalifikowania się, rozwoju przemysłu i usług oraz - przyszłości gospodarczej miasta i powiatu piotrkowskiego przeprowadził w minioną środę pracownik firmy wykonującej badania na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Odpowiedzi udzielał prezes RIG, Andrzej Pol.

 

- Sytuacja gospodarcza Piotrkowa Trybunalskiego zdecydowanie różni się od sytuacji powiatu - mówił. - W mieście jest lepsza, pomimo że w powiecie liczba mieszkańców jest wyższa. Nie należymy, podobnie zresztą jak całe województwo łódzkie, do czołówki gospodarczej kraju.

 

Obecnie miasto pochwalić się może produkcją: poligraficzną, w której wiodącym przedsiębiorstwem jest "Emerson", oraz podzespołów samochodowych wytwarzanych przez firmę "Häring". Dzięki korzystnemu położeniu Piotrkowa w centrum kraju wiele firm wybudowało i buduje nadal swoje magazyny, co stabilizuje sytuację gospodarczą. Podupadł dzisiaj przemysł, który jeszcze w latach 90. był u nas wiodący, czyli: produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa, huty szkła oraz wytwarzanie dzianin. Obecnie w powiecie piotrkowskim niewiele jest dużych zakładów, za to rozwija się drobna działalność gospodarcza w postaci małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Jeżeli chodzi o rynek pracy, to od dłuższego czasu brakuje na nim wyspecjalizowanych fachowców. Zarówno z wykształceniem wyższym, jak i zawodowym, takich jak: inżynierowie chemicy, energetycy, spawacze. Niestety, oferta kształcenia nie jest dostosowana do lokalnych potrzeb, co - zdaniem prezesa Pola - wiąże się z przeprowadzoną w latach 90. reformą systemu edukacji. Wtedy to zupełnie zdeprecjonowano system kształcenia zawodowego i to na wszystkich szczeblach: zawodowym, średnim i wyższym, likwidując szkoły przyzakładowe. Wyjątkiem na piotrkowskim rynku jest Anton Häring, który utworzył przy firmie szkołę, łącząc w ten sposób teorię z intensywną, praktyczną nauką zawodu. Dobra jest za to sytuacja osób niepełnosprawnych, ponieważ w mieście działa wiele zakładów pracy chronionej.
Jak więc wygląda przyszłość gospodarcza miasta Piotrkowa i powiatu?

 

Zdaniem prezesa RIG utrzymają się trzy obecnie dominujące kierunki: poligraficzny, logistyczny i mechaniczny. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość jednego z największych dawniej zakładów, czyli FMG "Pioma". Być może miasto wykorzysta swą bogatą historię do rozwoju turystyki. Dobrym kierunkiem w powiecie jest produkcja rolnicza, z której zasłynęła już gmina Grabica specjalizująca się w hodowli trzody chlewnej. Przydaliby się też kolejni inwestorzy zainteresowani produkcją.

 

Badania przeprowadzane są na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marek ~Marek (Gość)07.07.2012 20:05

Tak czytam winien Pol, jekie bzdury winien nieudolny chojniak...

00


abc ~abc (Gość)07.07.2012 16:43

To miasto to dno dna. Bezrobocie i beznadzieja! Ulomni rzadzacy i brak jakicholwiek perspektyw na przyszlosc. Wstydze sie za to miasto i za tych, co nim rzadza. A ma tyle walorow i mogloby zarowno dobrze prosperowac pod wzgledem turystycznym jak i gospodarczym. Tylko nikomu nic sie nie chce. Ja juz w nim nie pracuje od 5 lat, ale zal mi tych co musza w nim zostac i tkwic.

00


Olo ~Olo (Gość)05.11.2010 22:05

Ciekaw jestem czy piotrkowscy radni, cała kadra "rządząca" myśli cokolwiek nad rozwojem piotrkowskiej gospodarki, a właściwie przemyśle.
Pozdro
Olo

00


Olo ~Olo (Gość)02.11.2010 17:59

Witam,
to może niech kandydaci na prezydenta i całą tą radę miasta niech się wykażą i działają w sprawie ściągnięcia zagranicznego inwestora.
Zapewne im się to nie uda. HAHAHA:)
Pozdrawiam
O

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga01.11.2010 22:46

"Olo" napisał(a):
http://www.epiotrkow.pl/news/Region-Nowe-miejsca-pracy-w-Radomsku-,5383 a czemu nie u Nas w piotrkowskiem?

Jak to czemu? Bo nasz prezydent potrafi tylko budować murki, fontanny i przecinać wstęgi. Nie popełnijmy za 20 dni ponownie tego samego błędu!

00


Olo ~Olo (Gość)01.11.2010 19:50

http://www.epiotrkow.pl/news/Region-Nowe-miejsca-pracy-w-Radomsku-,5383 a czemu nie u Nas w piotrkowskiem?

00


Olo ~Olo (Gość)18.10.2010 20:02

Dlaczego o wyższych technologiach można zapomnieć. Składanie pralek, itp. to nie są aż tak wyższe technologie. Do pracy na linii produkcyjnej nie trzeba nie wiadomo jakiego wykształcenia. A kadra zarządzająca zawsze się znajdzie. Np. Ja (i tu nie przemawia przeze mnie jakiś narcyzm lub inne tego typu określenia).
Nie mówię tutaj o składaniu samochodów czy samolotów. Produkcje pralek, telewizorów są na tyle zautomatyzowane, że z niewielkim produkcyjnym wkładem ludzkim da się uruchomić zakład w PT lub okolicach. Dodam, że takie przedsięwzięcie przyniosłoby miastu raczej korzyści, a nie straty.
Pozdrawiam
Olo

00


liczygrosz ~liczygrosz (Gość)16.10.2010 22:30

To tak różnie bywa z zatrudnianiem tzw niepełnosprawnych. Najczęściej są zatrudniani sprawni jako niepełnosprawni, a orzeczenia są wydawane w ciekawy sposób. Osoba niepełnosprawna euchowo nie ma możliwości poruszania sie po Piotrkowie. Nie wsiądzie do autobusu, często nie pokona krawężnika. Osoby słabowidzące nie przeczytają rozkładu jazdy, a niewidome w żaden sposób nie mogą skorzystać z tzw ostrzegaczy (np gumowe pasy przed przeszkodami). Sprawni zresztą powinni mieć szanse na zatrudnienie. Podejrzewam że proste prace się znajdą, ale o wyższych technologiach...zapomnimy.

00


Olo ~Olo (Gość)16.10.2010 21:07

Piotrków to miasto umarłe pod względem produkcyjnym. Chwalą się miejscami dla niepełnosprawnych, ale z całym szacunkiem, niepełnosprawni nie podniosą piotrkowską gospodarkę. Trzeba w PT lub okolicy porządnego zakładu produkcyjnego, który by dał jakieś 500 miejsc pracy na początek. Oczywiście mówię tu o zakładzie z kapitałem zagranicznym, który chciałby utworzyć produkcję w PT. Niestety mogę się domyślać, że władze PT blokują takich inwestorów. A nawet jeśli doszłoby do powstania takowego zakładu, to zarządzanie zakładem powinno być po pierwsze głównie przez przedstawiciela z kraju, którego pochodzi kapitał na otwarcie produkcji, po drugie na pewno nie przez tych starych ludzi i dorobkiewiczów, którzy rządzili/rządzą zakładami dawno powstałymi w PT i podupadłymi. Raczej zarządzanie powinno odbywać się przez ludzi młodych, ale z doświadczeniem.
Pozostaje tylko czekać, aż władze PT zachęcą w inwestowanie firmy zagraniczne, bo jakby nie było PT położone jest w miejscu potencjalnie dobrym dla inwestowania, a nie tylko ta logistyka i logistyka. Już można sprać tymi magazynami.
Pozdro
Olo

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)08.06.2010 13:53

"ziomekptb" napisał(a):
Jedz sobie tam i pooddychaj ,,świeżym powietrzem" :):):):)


W najbliższych planach nie mam wycieczki do gminy Grabica w tej sprawie. Poza tym, to nie moja wypowiedź, tylko pana Andrzeja Pola, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej. A swoją drogą, to gdzie, jak nie w gminie Grabica, hodować te świnie? W łazienkach blokowych, jako się rzekło wcześniej, już raczej nie.

Komentarz był edytowany przez autora: 08.06.2010 13:56

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat