W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulują m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym urzędzie gminy.
Przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
W Dzienniku Ustaw opublikowano też komunikat ministra cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie przepisów ustawy.
Zgodnie z komunikatem termin wdrożenia rozwiązań technicznych ustanawia się na dzień 13 marca 2022 r., z tym, że termin powszechnego uruchomienia obsługi wniosków ustanawia się na dzień 16 marca 2022 r.
W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM OBSŁUGA OBYWATELI UKRAINY UBIEGAJĄCYCH SIĘ O NADANIE NUMERU PESEL, KTÓRZY PRZEKROCZYLI GRANICĘ PO 24 LUTEGO, ZOSTAJE WSTRZYMANA DO ŚRODY.
Urząd rozpatruje również możliwość uruchomienia mobilnego punktu nadawania numerów PESEL.
Przypominamy, że na mocy specustawy uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę. Ustawa wprowadza również wsparcie finansowe dla Polaków, przyjmujących rodziny z Ukrainy, które przekroczyły granice po 24 lutego – 40 zł dziennie za osobę. Wniosek będzie obejmował czas, który uchodźcy faktycznie spędzili w domu rodziny, która użyczyła im miejsca. Pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu z góry. Będzie do tego konieczne złożenie kolejnego wniosku.