Celem konkursu jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzież może korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.
Do udziału we wspólnej zabawie zachęcają przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Głównym zadaniem uczestników jest stworzenie swojego drzewa genealogicznego. Można to robić za pomocą domowych zbiorów. Warto więc poszukać starych rodzinnych zdjęć i opisać kto się na nich znajduje. Co ciekawe, w aplikacji konkursowej można te fotografie odnawiać i kolorować. Później tworzymy sieć połączeń między członkami rodziny i już możemy prezentować historię swojego rodu w ciekawej, multimedialnej formie - mówi dr Maciej Hubka.
By dołączyć do rywalizacji, należy skorzystać z aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”, która posłuży do stworzenia drzewa genealogicznego, ale też do dokonywania zgłoszeń. Te nauczyciele mogą przesyłać do 31 marca, a szczegóły dostępne są tutaj.