Filia w Piotrkowie jest jednym z ośmiu wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Filia nabiera mocy w aspekcie dydaktycznym i naukowym. Jest tutaj potencjał, o który chcemy dbać, i który chcemy wzmacniać – podkreśla prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK zaznaczając, że wzmacnianie pozycji filii to proces, który będzie konsekwentnie realizowany.
Nowy kierunek - nowa szansa rozwoju
W roku akademickim 2020/2021 w piotrkowskiej uczelni – po raz pierwszy w jej historii – uruchomiono kierunek pielęgniarstwo. Zajęcia odbywają się w jednej grupie na studiach pierwszego stopnia. Wybór akurat takiego kierunku nie był przypadkowy. Jak podkreśla prof. Głuszek to odpowiedź na oczekiwania nie tylko lokalnego środowiska, ale potrzeby, które widoczne są w całej Polsce. - W okresie pandemii w sposób wyrazisty widać, jak brakuje nam personelu medycznego, a zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, ale równocześnie chcąc dalej wzmacniać filię, utworzyliśmy kierunek, który z roku na rok na pewno będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem – mówi rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Przygotowania do otwarcia nowego kierunku studiów trwały rok, a na piotrkowską uczelnię zaadaptowane zostały doświadczenia z kieleckiego Collegium Medicum, który od lat kształci w zawodach medycznych. Jak wskazują władze uczelni, przygotowania nie sprowadzały się wyłącznie do zgromadzenia odpowiedniej kadry. Na uczelni stworzono także odpowiednie zaplecze infrastrukturalne, które jest nieodzownym elementem kształcenia na pielęgniarstwie.
- Na początku wybraliśmy odpowiednie miejsca na pracownie. Następnie zostały one wyremontowane, odnowione i wyposażone w odpowiedni sprzęt. W tej chwili te sale dydaktyczne spełniają kryteria dobrych pracowni pielęgniarstwa, jeśli chodzi o uczelnie medyczne nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Można powiedzieć, że szczycimy się z tego, na jakim poziomie przygotowaliśmy te sale – podkreśla prof. Głuszek.
Stawiają na jakość
Dobra jakość i wysoki poziom kształcenia – to dwa niezwykle istotne elementy w każdym procesie kształcenia. W zawodach, od których zależy ludzkie życie, odpowiednia jakość jest podwójnie istotna. Z tego względu piotrkowska uczelnia położyła szczególny nacisk na dobrą i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Grono wykładowców na pielęgniarstwie w Piotrkowie z jednej strony stanowią osoby nowo zatrudnione, a z drugiej pracownicy naukowi z kieleckiego Collegium Medicum. - Wszystkie zawody medyczne wymagają dobrego jakościowo kształcenia. Miejsca, gdzie jest jakikolwiek niedobór w tej kwestii, pozostawiają wiele wątpliwości. My przyłożyliśmy do tego szczególną wagę. Cały proces dydaktyczny jest u nas dobrze zorganizowany i prowadzony na dobrym poziomie jakościowym. To gwarantuje wykształcenie dobrych pielęgniarek – zaznacza prof. Głuszek.
Wygoda na studiach i pewna praca
Jedną z dużych zalet organizacji pielęgniarstwa na uczelni w Piotrkowie jest możliwość przeprowadzenia zajęć praktycznych na miejscu. To duża wygoda dla żaków, ponieważ na tym kierunku aż pięćdziesiąt procent całej dydaktyki to zajęcia praktyczne. - Piotrków Trybunalski jest dobrym miejscem do kształcenia praktycznego. Szpital w mieście jest wieloprofilowy, a dodatkowo blisko położona jest placówka w Bełchatowie. W kształceniu wykorzystamy też placówki podstawowej opieki zdrowotnej – mówi prof. Dorota Kozieł, prorektor ds. medycznych UJK. Jak podkreślają władze uczelni, będą dbać, aby kadra pracująca w szpitalach mogła się także rozwijać naukowo.
Ogromną zaletą pielęgniarstwa jest fakt, że osoby kończące takie studia nie mają problemów na rynku pracy. W większości regionów w kraju, także w Piotrkowie i okolicach, po prostu brakuje pielęgniarek. - Nie jest to zawód dla każdego. To zajęcie dla tych, którzy chcą pracować z człowiekiem chorym. Jednak praca dla takich osób po ukończeniu studiów, po prostu czeka – podsumowuje prof. Kozieł.
W planach dalsze zmiany
Już niedługo zmienić może się wizerunek także dwóch budynków piotrkowskiej filii. W ubiegłym roku władze uczelni złożyły wniosek inwestycyjny dotyczący modernizacji obiektów. Teraz oczekują na ministerialną decyzję dotyczącą przyznania tych środków. - Zależy nam na tym, aby wszystkie budynki spełniały kryteria warunków dobrej dydaktyki dla każdego z kierunków studiów. To nie tylko wyposażenie pracowni, ale także pozostałe sale i inne pomieszczenia, które są na uczelni. Chcemy, aby te warunki były godne dla każdego studenta. Dzięki nim będziemy mieć podwyższone możliwości realizacji dydaktyki – kończy rektor Głuszek.