Prace polegające na wypompowaniu wody i pobraniu próbek ze studni w Uszczynie zakończyły się kilka dni temu. Przeprowadzenie badań pozwoli władzom gminy ubiegać się o pozwolenie wodnoprawne, a ten dokument jest niezbędny do rozpoczęcia budowy ujęcia.
Oficjalne wyniki poznamy niebawem, natomiast na podstawie wstępnych badań określono, że wody w tym miejscu jest bardzo dużo, a jej jakość jest znakomita.
Za pośrednictwem promieni rentgena prześwietliliśmy obudowę studni. Zakończyliśmy również prace związane z pompowaniem wody. Maksymalna wydajność studni to 188 m3/h, co oznacza, że zasoby wody są bardzo duże. Depresja jest minimalna. Przy maksymalnym pompowaniu wody źródło obniża się o ok. 1,30 m, a przy minimalnym, czyli takim, które wystarczy, żeby zasilić zachodnią część gminy, poziom wody spadł zaledwie o 13 cm - informował podczas poniedziałkowej Sesji Rady Miejskiej w Sulejowie Jarosław Miller, dyrektor Miejskiego Zarządu Komunalnego.
Jak informował dyrektor MZK, pobrane zostały również próbki do badań chemicznych. Dokładny stan wody ma być znany na początku stycznia. Ze wstępnych analiz wynika, że wyniki nie różnią się od tych przeprowadzonych dwa lata temu. To oznacza, że woda nadaje się do użycia do celów bytowych oraz spożywczych. Jest w niej nieco więcej manganu i żelaza, więc budowa stacji uzdatniania będzie niezbędna.
Czekamy na pozwolenie na budowę, natomiast zwróciliśmy się również do pracowników Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim o możliwość budowy hydrantu dla strażaków i przyłącza do magistrali pod drogą i dostaliśmy na to zgodę. Zasoby wodne są tak duże, że moglibyśmy zasilać również ościenne gminy - powiedział Jarosław Miller.
Najpóźniej w lutym władze Sulejowa mają ogłosić przetarg na budowę ujęcia wody. Sulejów otrzymał na ten cel dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z umową o dofinansowanie, prace przy budowie muszą się zakończyć do końca 2022 roku.