Obecnie odnawiany jest kamienno-ceglany wątek muru. Usunięte zostały już niewłaściwe uzupełnienia oraz stare przemurowania. Trwa wymiana części licówki oraz renowacja spoin. Dodatkowo w ramach inwestycji schody betonowe zostaną zamienione na stopnie z bloków granitowych, wykonany zostanie remont poręczy stalowej oraz balustrady wraz z rekonstrukcją brakujących i odłamanych metalowych elementów.
– informują urzędnicy z Biura Inwestycji i Remontów.
Przypominamy, że remont konserwatorski przechodzi część murów obronnych należących do miasta oraz schody prowadzące w kierunku ul. Łaziennej-Mokrej. Niewielki fragment, którego nie objęto remontem, należy do klasztoru oo. Jezuitów.
Na realizację inwestycji prac miasto pozyskało 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wystarczy to jedynie na pokrycie niewielkiej części wydatków, gdyż całkowity koszt inwestycji, wynikający z przetargu, to blisko pół miliona złotych (480 tys. zł). Pozostałą część stanowią pieniądze z budżetu miasta.
Odrestaurowanie murów obronnych jest uzupełnieniem zakończonej niedawno kompleksowej modernizacji placu Niepodległości. W ramach tych prac nie tylko całkowicie odmieniono wizerunek całego skweru, ale także zamontowano specjalną iluminację oświetlającą zabytkowe mury.