Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących formę samorządów w wybranych - często wąskich - dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników. Jest to prawdopodobnie pierwsze tak wyczerpujące i szczegółowe terytorialnie ujęcie kilkudziesięciu różnych zagadnień.
Ranking opracowany został przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Na potrzeby zestawienia autor opracował Wskaźnik Jakości Życia, będący sumą 48 wskaźników cząstkowych.
Pod uwagę wzięte zostały m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny. Nie jest to przypadek, w rankingu po raz pierwszy bowiem w szerokim zakresie wykorzystano różnorodne dane środowiskowe.
Ranking „Gmina dobra do życia” powstał w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na porównanie stanu zaspokojenia potrzeb człowieka. Wynika to z szybkich przemian społecznych zachodzących w Polsce po 1989 r. i po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska w ostatnich trzech dekadach znajduje się na ścieżce szybkiego wzrostu gospodarczego, stymulującego poprawę warunków życia. Na modernizację społeczną nakładają się jednak niekorzystne trendy demograficzne, związane z wyludnianiem się większości terytorium kraju, w tym także miast oraz postarzaniem struktury wieku.
Wierzymy, że Ranking może być cenną informacją dla samorządów, a ogłoszenie jego wyników będzie okazją do wielu ciekawych rozmów o kondycji JST i ich planach na przyszłość.
Ogłoszenie wyników Rankingu "Gmina dobra do życia" nastąpi w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – transmisja na żywo będzie prowadzona na https://samorzad.pap.pl.
Relacje z wydarzenia ukażą się na naszej stronie internetowej. Będzie tam można zapoznać się również z pełnymi wynikami rankingu oraz szczegółami dotyczącymi metodologii, w tym wskaźnika syntetycznego, który decydował o lokacie danej gminy.
Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.
Partnerami Rankingu są spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Energa Grupa ORLEN.
Więcej szczegółów: https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/o-rankingu
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP