Szacuje się, że do 2045 roku liczba osób chorujących na cukrzycę przekroczy 693 mln populacji na całym świecie. W Polsce zmaga się z nią ponad 3 mln rodaków, z czego aż 750 tys. nie jest świadoma swojego problemu zdrowotnego.
Dieta dla cukrzyków – podstawa skutecznego leczenia
Dieta dla cukrzyków odgrywa ważną rolę, ponieważ stanowi podstawę leczenia niefarmakologicznego. Wdrażana jest w celu nie tylko uzyskania i utrzymania optymalnego (możliwie najbliższego normy) poziomu glukozy we krwi, ale również prawidłowego poziomu lipidów oraz ciśnienia tętniczego. Są to bowiem czynniki, które w różnym zakresie wpływają na skuteczność leczenia cukrzycy.
-Dieta dla cukrzyka, chociaż powinna bazować na ogólnie pojętych zdrowych nawykach żywieniowych, nie może być uniwersalna. Każdy organizm może nieco inaczej reagować na spożywane pokarmy – jedne produkty przyczyniają się do drastycznego podnoszenia się poziomu glukozy we krwi, a inne mniej. Dlatego dieta dla cukrzyków powinna zostać opracowana indywidualnie, na podstawie obserwacji i rzetelnego wywiadu. Korzystanie z gotowych jadłospisów może nie przynieść oczekiwanych efektów – tak na swojej stronie internetowej pisze Michał Wrzosek, który – jako dietetyk kliniczny – jest w stanie przygotować spersonalizowany jadłospis dla cukrzyka.
Słodycze w diecie cukrzyka – czy są dozwolone?
Osoby, które dowiadują się, że chorują na cukrzycę, często są przerażone. Zastanawiają się, czego nie wolno jeść przy cukrzycy. Schorzenie to kojarzy się bowiem z koniecznością całkowitego wykluczenia słodyczy. Chociaż jest w tym sporo prawdy, słodkie przekąski są dozwolone. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób i z jakich produktów je przygotowywać.
Oczywiście, jadłospis dla cukrzyka powinien do minimum ograniczać węglowodany proste. O ile więc zachodzi konieczność rezygnacji z gotowych wyrobów cukierniczych, o tyle w grę wchodzi samodzielne przyrządzanie deserów. Warto mieć świadomość, że niskokaloryczne substancje słodzące mogą być stosowane w ilościach zalecanych przez producenta. Desery można zatem przyrządzać na bazie stewii, ksylitolu czy erytrytolu.
Miodu czy nawet brązowego cukru lepiej unikać.
W roli słodkości odpowiednich dla cukrzyków świetnie sprawdzą się zbożowe ciasteczka czy batoniki, np. na bazie płatków owsianych i owoców suszonych (w ograniczonych ilościach). Odrobina daktyli doskonale zastąpi cukier, nadając wypiekom przyjemnego, nieco słodkiego, smaku.
Przygotowując słodkie przekąski, należy uważać na owoce. Chociaż nie są one zakazane, dobrze jest ograniczyć ich spożywanie do 2-3 porcji dziennie. A jakie owoce przy cukrzycy można spożywać? Szczególnie polecane są cytrusy, wiśnie, jabłka, gruszki, owoce jagodowe. Możesz z nich przyrządzić zdrowe i sycące musy czy koktajle – wystarczy dodać odrobinę niesłodzonego napoju roślinnego oraz płatki owsiane.
Pamiętaj! Cukrzyca to nie wyrok, choć wiąże się z wprowadzeniem pewnych modyfikacji w stylu życia. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, dobrym rozwiązaniem będzie dieta przy cukrzycy ułożona przez doświadczonego dietetyka klinicznego.