Marcin Pietras, jeden z liderów Klubu Konfederacji, przedstawił zapis ww. ustawy, dotyczący funduszu kompensacyjnego, który ma powstać w związku z występującymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. - W założeniu funduszu o odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, które doznały wstrząsu anafilaktycznego lub przebywały w szpitalu przez 14 dni. Wszelkie inne poszczepienne skutki zdrowotne nie są obejmowane przez fundusz - mówił.
Przedstawiciele Konfederacji podkreślali, że po zgonie, rodzina zmarłej osoby nie może ubiegać się o zadośćuczynienie. Fundusz ten wprowadza również limit 100 tysięcy złotych bez względu na to, jak ciężkiej kategorii wystąpił uszczerbek na zdrowiu po szczepieniu.
Następne zapisy ustawy 1449 omówił Marcin Lorenc m.in. fragment dotyczący braku wymagania szczepień dla osób przebywających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej do okresu 3 miesięcy.
Przedstawiciele Konfederacji podkreślili także, że ustawa może wpłynąć na relacje pracodawca pracownik. - Jej założenia mogą doprowadzić do tego, że pracodawcy będą kontrolować stan zaszczepienia swoich pracowników, wraz z opcją zmiany stanowiska pracy, lub przesunięcia niezaszczepionej osoby na urlop bezpłatny - mówili.
Konferencja odbyła się przed biurem poselskim Antoniego Macierewicza. Działacze Konfederacji po jej zakończeniu złożyli pismo do marszałka seniora zachęcające go do głosowania przeciw procedowaniu tej ustawy. - Chcemy jednocześnie trafić do zdrowego rozsądku polityka PIS - podkreślali.
autor: Karolina Słodkiewicz