Zacznijmy od propozycji z gatunku najbardziej popularnego w Polsce, czyli od kryminału. Wydana nakładem wydawnictwa Marginesy książka Wojciecha Chmielarza „Wilkołak”, stanowi kolejną część przygód detektywa Dawida Wolskiego. Postać tę mogliśmy poznać w książkach „Wampir” i „Zombie”. Teraz detektyw pojawia się na pogrzebie swojego ojca, mecenasa Wolskiego, który doprowadził do uwolnienia mordercy Igi. Kobiety życia naszego głównego bohatera. I wydaje mu się, że zobaczył Igę na pogrzebie. Wracają wspomnienia, wraca przeszłość. I wątek główny, którego zdradzać nie będę, ale dodam, że do pomocy detektyw Wolski znów będzie miał prokuratora Adama Górnika. Jednak powieść „Wilkołak” można śmiało przeczytać, nawet nie znając poprzednich dwóch tytułów.
Wojciech Chmielarz jest wielokrotnie nagradzanym autorem kryminałów, thrillerów i książek sensacyjnych. Urodził się w 1984 roku. W swoim dorobku ma m.in. „Żmijowisko”, na którego podstawie powstał serial telewizyjny. Poza książkami na koncie ma także takie nagrody, jak Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego, nagrodę Złotego Pocisku oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru i Wielkiego Kalibru Czytelników. Książkę „Wilkołak” znajdziecie już w księgarniach.
O książce „Wilkołak” można też posłuchać:
Druga propozycja to thriller psychologiczny. Pozycja trzymająca w napięciu i niepewności, pokazująca mroczną stronę ludzkiej natury. To książka „Uratować dziecko” Sary Denzil w przekładzie Malwiny Stopyry, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia w serii Mroczna strona. To historia Hanny Abbott, która boi się świata. Dręczona tym lękiem wiedzie samotne i spokojne życie na przedmieściach Yorkshire. Rzadko wychodzi z domu, a jej jedyną przyjaciółką jest staruszka z sąsiedztwa, Edith. Jednak kiedy naprzeciwko wprowadza się rodzina Masonów, ciche życia Hanny zmienia się na zawsze. Zwłaszcza po tym, kiedy widzi jak dziecko sąsiadów wiesza w oknie swego pokoju niepokojący napis. Wtedy wie, że nie może pozostać obojętna.
Sarah A. Denzil przygotowała dla czytelników dobrą intrygę. Z dzieckiem w kluczowej roli, co już kilkukrotnie robiła na kartach innych swoich książek „Milczące dziecko” czy „Jedyne dziecko”. Jej najnowszą książkę zatytułowaną „Uratować dziecko” znajdziecie już w księgarniach.
O tej książce opowiadaliśmy też w piątkowej audycji „Książka na weekend”:
Trzecia propozycja to oparta na faktach książka Lisy Genovy „Zrozumieć pamięć”, która w przekładzie Joanny Dziubińskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Jak pisze o niej prof. Daniel Gilbert z Harvardu, profesor psychologii, jest to przepiękna, fascynująca i bardzo ważna książka o wielkiej tajemnicy, jaką jest ludzka pamięć.
Dowiemy się dzięki niej jak pamiętamy i dlaczego zapominamy. I to, że nasza pamięć czasami zawodzi, nie oznacza, że jest zepsuta lub chora. Zapominanie jest częścią bycia człowiekiem – wyjaśnia autorka. W jej książce znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań. Czy utracone wspomnienia są tylko chwilowo niedostępne czy może wymazane z pamięci na zawsze? Jaka jest różnica między zwykłym zapominaniem, a zapominaniem z powodu choroby lub traumy? Jak głęboki wpływ na pamięć mają emocje, sen i stres? Tego dowiecie się sięgając po książkę „Zrozumieć pamięć”, którą też znajdziecie już w księgarniach.
Życzymy udanej i miłej lektury.