Działalność Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to edukacja przyrodniczo-leśna. Drugi to rehabilitacja dzikich zwierząt. I właśnie tej ostatniej dotyczy inwestycja (rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt), jak również unijna dotacja na ten cel. Zewnętrzne dofinansowanie zostało przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego i sięga 80% kosztów. Zadanie częściowo jest też finansowane przez Lasy Państwowe. Wartość całego projektu to 3,2 mln zł. Przygotowania do jego rozpoczęcia trwały od 2015 roku. - Martwiliśmy się, jak będziemy prowadzić działalność edukacyjną. Tak się jednak złożyło, że wybuchła pandemia, prace mogły więc ruszyć pełną para – mówi Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków, gospodarz Osady w Kole.
W Kole stoi już nowy budynek, w którym znalazły się sala operacyjna i pooperacyjna, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna. Oprócz tego, że powstał nowy obiekt, modernizację przechodzą też dwa inne budynki, które zostaną dostosowane do nowych potrzeb.
Główny budynek jest już prawie gotowy. - Pozostała kosmetyka, jeśli chodzi o urządzenia sanitarne czy elektryczne – mówi Paweł Kowalski. - Założona zostanie jeszcze fotowoltaika. Pozostały też drobne prace związane z odprowadzaniem ścieków. Mamy już przygotowane zbiorniki na wodę, bo będziemy łapać deszczówkę. Jest to budynek bardzo ekologiczny. Mamy nawet piec na zrębki, na paliwa odnawialne. Taki był właśnie cel dotacji, by nasz nowy budynek komponował się z leśną enklawą, w której się znajduje, by funkcjonował bez szkody dla środowiska.
Ośrodek w Kole to jeden z dwóch ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Zgodnie z zarządzeniem regionalnego dyrektora, podpiotrkowski ośrodek będzie przyjmował zwierzęta z całego terenu podlegającego Regionalnej Dyrekcji.
Jeśli chodzi o zakończenie inwestycji, to nowy budynek zostanie oddany do użytku w marcu. Co prawda budowa zakończy się już w grudniu, ale dochodzą jeszcze kwestie technologiczne, choćby „dogrzanie” ścian czy przetestowanie różnych urządzeń. Wycieczki szkolne powrócą do Osady w maju.
Pracownicy Leśnej Osady Edukacyjnej planują oczywiście uroczyste otwarcie z pompą, tym bardziej, że jest się czym pochwalić, bo to pierwsza tego typu, pionierska inwestycja w Lasach Państwowych. - Staraliśmy się skumulować tutaj doświadczenia zebrane z całego kraju – podsumowuje gospodarz Osady.