Rusza cykl „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP”

PAPKraj Poniedziałek, 16 listopada 20204
Serwis Samorządowy PAP uruchamia cykl „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP”. Pierwszy spotkanie online już 17 listopada.
Rusza cykl „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP”

Z nowym rokiem Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w ostatnią fazę wdrażania - do systemu dołączą m.in. pracownicy sektora finansów publicznych. A to oznacza, że w urzędach samorządowych zbliża się gorący okres związany z wyborem instytucji zarządzającej PPK, podpisaniem umów czy tworzenie pierwszych list uprawnionych pracowników.

 
Dlatego Serwis Samorządowy PAP uruchamia cykl „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP”. Podczas rozmów eksperci PZU TFI będą przedstawiać prawne i praktyczne aspekty wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, odpowiedzą też na pytania przesyłane przez pracowników administracji samorządowej.

 
1 stycznia wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, która dla jednostek samorządu terytorialnego oznacza konieczność częstszego organizowania przetargów. Dotyczy to również zawierania umów o zarządzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi w przypadku zamówień, których wartość przekracza progi unijne.

 
Samorządy będą więc zmuszone podjąć podwójny wysiłek – związany z przetargiem i z wprowadzeniem Planów. Jest jednak sposób, by tego uniknąć. Temu będzie poświęcona pierwsza rozmowa „PPK w samorządach – jak uniknąć dodatkowych obowiązków?”. Gościem Serwisu Samorządowego PAP będzie dyrektor Biura Prawnego TFI PZU Jakub Pyszyński.

 
W ramach cyklu odbędzie się pięć rozmów:

 
- 17 listopada, godz. 10:00 - PPK w samorządach – jak uniknąć dodatkowych obowiązków,

- 23 listopada, godz. 14:00 - PPK w samorządach – jak sprawnie wprowadzić Plany,

- 30 listopada, godz. 14:00 - Bezpłatny serwis do obsługi PPK – w czym pomaga i jak go obsługiwać,

 - 3 grudnia, godz. 14:00 - PPK – jak dobrze wybrać zarządzającego,

 - 15 grudnia, godz. 14:00 - PPK w pytaniach i odpowiedziach.

 
Wszystkie rozmowy będą transmitowane na stronie https://samorzad.pap.pl.

 

Eksperci będą odpowiadać online na pytania zarejestrowanych uczestników, dlatego każdorazowo będziemy podawać link do rejestracji. Pytania można także przesyłać już teraz na adres samorzad@pap.pl.

 

Partnerem cyklu „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP” jest PZU TFI.

 
Pracownicze Plany Kapitałowe to element trzeciego filaru emerytalnego. Ich celem jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia.

 

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także do nich przystąpić.

 
Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników (podstawowa wpłata wynosi 2 proc. wynagrodzenia), pracodawców (1,5 proc. wynagrodzenia) oraz państwo (240 zł rocznie).

 


Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

marudny ~marudny (Gość)16.11.2020 22:55

Eeeee, co tam jakiś trzeci filar. Co może stać na trzech filarach? Fortepian chyba tylko. Trzeba wdrożyć czwarty, piąty i szósty, żeby emeryt był "lepiej zabezpieczony" na starość. Jak będą wdrażać siedemnasty filar, to wtedy się do niego zapiszę, do trzeciego to według mnie bez sensu. Stojąca na siedemnastu filarach konstrukcja emerytalna dopiero będzie stabilna!

Cytuję:
Pracownicze Plany Kapitałowe to element trzeciego filaru emerytalnego.


10


ogłupienia cd. ~ogłupienia cd. (Gość)16.11.2020 19:38

A gdzie "szósta rozmowa", jak przejąć dotacje unijne przez wybranych, aby nie trafiły do podziału dla społeczności samorządowej. No tak przecież to wynika z tematyki tych "pięciu rozmów".

30


j. ~j. (Gość)16.11.2020 18:52

PPK może skończyć tak, jak OFE, a już teraz chyba zdecydowana większość potencjalnych uczestników nie chce się zapisać, bo nie wierzy że ich pieniądze będą tam bezpieczne. Za to narobili mnóstwo roboty pracodawcom, bo powiedzieć, że wdrożyć w firmie PPK nie jest łatwo, to nic nie powiedzieć, a od nowego roku będzie ten temat dotyczył nawet najmniejszych firm! A może to jest tak, że prawdziwym beneficjentem tego programu będą nie przyszli emeryci, tylko instytucje zarządzające zgarniające prowizje? W przypadku OFE raczej właśnie tak było...., Broń mnie Panie Boże, żebym się do tego czegoś przypadkiem nie dał zapisać!

50


Kazik ~Kazik (Gość)16.11.2020 16:55

Szukają frajerów by na nich zarobić a w mojej firmie gdzie pracuje na 250 osób zatrudnionych nikt nie wyraził zgody na przestąpienie do złodziejskiego programu

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat