- Załoga Aresztu od początku epidemii SARS-CoV-2 zwarła szeregi, by zapewnić porządek i bezpieczeństwo na terenie jednostki, a przede wszystkim nie dopuścić do rozprzestrzeniania się epidemii. Szybko też powstały różne inicjatywy pomocowe – mówi por. Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. - Kierownictwo jednostki skierowało osadzonych do pracy przy szyciu maseczek ochronnych, najpierw na użytek własny, ale już powstają partie z przeznaczeniem na wsparcie instytucji zewnętrznych, takich jak np. Domy Pomocy Społecznej. Funkcjonariusze w ramach oddolnej inicjatywy zorganizowali zbiórki, których efektem jest między innymi przekazanie karmy dla bezdomnych zwierząt. Epidemia sprawiła, że adopcja zwierząt ze schroniska w Piotrkowie Trybunalskim została znacznie ograniczona, zwierzętom jest jeszcze trudniej znaleźć nowy dom.
W najbliższych dniach finał będą miały kolejne akcje pomocowe zainicjowane przez załogę piotrkowskiego Aresztu. - Chęć niesienia pomocy i wsparcia jest na tyle duża, że funkcjonariusze dla lepszej organizacji wyłonili spośród siebie dwuosobowy zespół koordynujący akcje pomocowe – dodaje por. Jabłoński. - Zespół ma pełne wsparcie dyrektora Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim ppłk. Roberta Sójty, który wielokrotnie podkreślał, że postawa podległych mu pracowników i funkcjonariuszy w obliczu epidemii jest bardzo budująca.
Akcje pomocowe funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim wpisują się w szerszą ogólnopolską inicjatywę Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej pod nazwą #ResortSprawiedliwosciPomaga.
(materiały: Areszt Śledczy w Piotrkowie)