Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli dzwoni do nas osoba, która - podając się za policjanta - żąda od nas pieniędzy na jakikolwiek cel, pamiętajmy, że jest to oszust! Każdy taki telefon powinien wzbudzić czujność. W przypadku odebrania takiej informacji telefonicznej, należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję! Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom przestępców.
„Dzień dobry, sierżant Agata KOWALSKA z bełchatowskiej policji… Pana syn spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego pokrzywdzona przebywa teraz w szpitalu w ciężkim stanie. Obecnie syn i synowa są przesłuchiwani, nie można z nimi nawiązać kontaktu, pilnie potrzebują pieniędzy na opłacenie adwokata, który podejmie właściwe kroki prawne, aby syn uniknął aresztu, potrzebne jest 180 tysięcy złotych. Po pieniądze do bełchatowskiej policji zgłosi się syn adwokata...” - to słowa oszusta, które rozpoczęły spirale przestępczego procederu. W następstwie rozmówca przekazywał oszczędności życia oszustowi - rzekomemu policjantowi, który osobiście odebrał pieniądze od pokrzywdzonego.
Takich historii w całym kraju są dziesiątki, a nawet setki. W miejsce zatrzymanych grup pojawiają się inne, dlatego tak ważne są działania prewencyjne i zwiększające świadomość mieszkańców. Oszuści zawsze dzwonią najpierw na telefon stacjonarny, którego numer wyszukują w książkach telefonicznych.
Pamiętajmy!
Policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, czy też przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.
Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za policjanta czy pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Natychmiast zgłaszajmy takie sytuacje policji, konsultujmy się z rodziną.
Pod żadnym pozorem nie przekazujmy nikomu pieniędzy. Pamiętajmy, żeby nie dać się również namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu czy we wskazanym przez oszusta.
Nie udostępniajmy haseł czy danych do naszych kont bankowych żadnej osobie, której tożsamości nie jesteśmy pewni.
Pamiętajmy, że oszuści to doskonali manipulanci, którzy wywierają presję na pokrzywdzonych po to, by wyłudzić pieniądze.
Policjanci apelują!
Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!
Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!