- Pomimo obowiązującej w kraju ustawy hazardowej, uniemożliwiającej prowadzenie salonów gier automatowych (jednorękich bandytów) bez pozwolenia Ministerstwa Finansów, w Piotrkowie istnieją dwa nielegalne miejsca gier – czytamy w mailu, który trafił do naszej redakcji. - Oba punkty zewnętrznie opatrzone są tym samym logo. O ile w pierwszym lokalu zachowane są jakiekolwiek pozory i należy przejść do tylnej sali, by móc zagrać na dotykowych monitorach, o tyle w drugim cały biznes widoczny jest gołym okiem z ulicy. Biorąc pod uwagę bardzo częste patrole policji na terenie tego blokowiska, aż trudno uwierzyć, że nikt nie zainteresował się tym nielegalnym biznesem - ani policja, ani urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.
Okazuje się, że sprawa jest znana piotrkowskiej policji, ale do tej pory funkcjonariusze nie podejmowali we wskazanych miejscach żadnych interwencji. - Zostały powiadomione organy odpowiedzialne za nadzór nad działalnością określoną przez ustawę hazardową, w tym Krajowa Administracja Skarbowa, do której należy zwracać się z pytaniami – mówi Ilona Sidorko z biura prasowego piotrkowskiej komendy policji.
Przedstawiciel KAS zapewnia, że wszystkie informacje o punktach, w których urządzane są nielegalne gry hazardowe są weryfikowane, a same punkty likwidowane. Ewa Szkodzińska, naczelnik Wydziału do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej w Warszawie mówi też, jakie metody stosują organizatorzy nielegalnych punktów z automatami do gier: - Z naszym obserwacji wynika, że coraz częstszym zjawiskiem jest zastępowanie nielegalnych automatów tzw. jednorękich bandytów, stanowiskami komputerowymi, na których można prowadzić nielegalne gry z wykorzystaniem internetu. Pojawiające się na rynku lokale oznaczone znakiem kryptowaluty oraz napisem np. „kafejka internetowa”, sugerujące punkt sprzedaży/kupna kryptowalut, są w rzeczywistości próbą zakamuflowania takiej nielegalnej działalności.
Delegatura Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Piotrkowie prowadzi kontrole obejmujące m.in. urządzanie nielegalnych gier hazardowych na automatach. Działania te są prowadzone głównie na terenie sześciu powiatów: opoczyńskiego, bełchatowskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego, tomaszowskiego i piotrkowskiego. Efektem kontroli, prowadzonych często przy współpracy z policją, jest zatrzymanie od początku roku przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej 48 nielegalnych automatów do gier.