- Aby to zrobić, dwukrotnie skróciliśmy termin składania informacji PIT-11 przez pracodawców - mówił naczelnik US w Piotrkowie Kamil Łyszkowski. - Zakłady pracy musiały wysłać informacje o zarobkach do końca stycznia, a nie jak dawniej, do końca lutego. I zrobiły to, przynajmniej w Piotrkowie. Muszę bardzo podziękować naszym pracodawcom.To był olbrzymi wysiłek, szczególnie w pierwszym takim roku. Do końca stycznia wysłano ponad 99% informacji PIT-11, a my te informacje już zweryfikowaliśmy i zatwierdziliśmy w naszym systemie.
Naczelnik piotrkowskiego Urzędu Skarbowego gościł we wtorkowym wydaniu radiowego Magla, odpowiadając na pytania prowadzących.
Czym jest Twój e-PIT?
Po wielu latach e-deklaracji zauważyliśmy, że większość podatników przy wypełnianiu zeznań korzysta z pomocy różnorodnego oprogramowania. Programy z "Rzeczpospolitej", "Gazety Prawnej", "Gazety Wyborczej', Onet-u i innych źródeł przyspieszają wypełnienie deklaracji. Jednak nadal skorzystanie z nich wymaga przepisania danych z PIT-u 11. A te dane mamy w bazie urzędu. W związku z tym uruchamiamy możliwość wypełnienia zeznania w oparciu o posiadane przez nas dane od pracodawców.Po zalogowaniu się do e-PIT, zobaczymy wstępnie przygotowane zeznanie PIT-37 (lub PIT-38). Nie będziemy musieli przepisywać kwot przychodów, pobranych przez płatnika zaliczek, składek na ubezpieczenia społeczne, składek na ubezpieczenia zdrowotne – te dane będą na nas czekały. Nie pomylimy kwot, przy przepisywaniu nie musimy się zastanawiać, którą rubrykę wypełnić. Gdy dołączymy małżonka, jego dane także zostaną uwzględnione w tym zeznaniu. Aby te dane były w systemie, pracodawcy musieli szybciej przekazać je do urzędów. Dwa miliony przedsiębiorców miało miesiąc na przygotowanie i wysłanie ponad 20 milionów informacji, a 45 000 urzędników miało 10 dni na ich weryfikację i zatwierdzenie w systemie. I to się udało. Stąd ten uśmiech. I podziękowania dla pracodawców oraz gorące podziękowania dla naszych urzędników.
A co z ulgami?
Ulgi musimy wprowadzić sami. Prawie wszystkie. Program domyślnie podpowie nam wyłącznie ulgę na dzieci i to tylko w sytuacji, gdy rok temu taką ulgę rozliczyliśmy i jednocześnie dziecko nie skończyło 18 lat. Mamy rozbudowany system ulg, o których najlepiej wie podatnik. Zatem to podatnik musi sam te ulgi wprowadzić.
Czy 1% także musimy wskazać sami?
E-PIT przypisze nam 1% na organizację pożytku publicznego, którą uwzględniliśmy w zeznaniu rok temu. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, e-PIT nie podpowie żadnej organizacji. Ja jak co roku namawiam do poszukania miejscowej, piotrkowskiej organizacji. Działa u Was wiele stowarzyszeń i fundacji, które wykonują wspaniałą pracę z dziećmi, z biednymi, z chorymi, działa harcerstwo, PCK, Caritas – jest w czym w Piotrkowie wybierać.
A jeżeli nie złożymy zeznania, jaka czeka nas kara?
Jeżeli jako pracownicy nie wypełnicie zeznania, zeznanie wygeneruje się bez waszej pomocy. Będzie złożone za was do Urzędu Skarbowego w dniu 30 kwietnia na podstawie informacji od pracodawcy. Czyli pracownik nie będzie karany za niezłożenie zeznania. Ale nie uwzględni ono przysługujących ulg, zatem proponuję skorzystać z usługi „Twój e-PIT". Podkreślam, że osoby zobowiązane do złożenia innych zeznań niż PIT-37 lub PIT-38 nadal muszą same złożyć zeznanie. Przedsiębiorca musi sam rozliczyć PIT-36, jak i PIT-36L. Zwykłych pracowników zapraszam na stronę podatki.gov.pl, gdzie już od piątku 15 lutego dostępna będzie nowa usługa „Twój e-PIT". Wypełnienie PIT-37 lub PIT-38 będzie w tym roku szybsze i prostsze.