Mirosław Świech jest prezesem Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej „Pałacyk" i na co dzień zajmuje się profilaktyką i rehabilitacja osób uzależnionych i współuzależnionych.
- Każda taka osoba to po prostu człowiek, którego w danym momencie doświadczył los, który jest pogubiony i nie ma wizji swojego życia na najbliższe dni i tygodnie. Za najcenniejsze w działalności wolontariusza uważam możliwość kontaktu i doświadczenia tego drugiego człowieka - powiedział.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowano także plebiscyt na Wolontariusza Publiczności. Głosy można było oddawać przez internet oraz na wczorajszej gali. Ten tytuł przyznano Gabrieli Radke-Dobrowolskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3.
- Na co dzień mam kontakt z młodzieżą i dzięki temu mogę wiele zdziałać. Najbardziej cenię sobie to, że promujemy honorowe krwiodawstwo. Co roku bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji "Młoda krew ratuje życie" i zajmujemy czołowe miejsca w skali województwa. Poza tym reagujemy na bieżące potrzeby społeczne organizując akcje charytatywne czy kwesty - wyjaśniła laureatka.
- Gala Wolontariatu 2018 zakończyła się ogromnym sukcesem... wolontariatu. Dzięki osiemnastu nominowanym kandydatom i osiemnastu organizacjom, które ich nominowały do plebiscytów zasięg wydarzenia przerósł największe oczekiwania organizatorów. 10 863 oddane przez internautów i widzów gali głosów, ponad 60 000 odsłon - to zasięg, który miał jasny przekaz - wolontariat ma sens. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tej inicjatywy - podkreślili członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "HARC", inicjatorzy gali.