- Zamówiliśmy ponad 2000 sztuk kolorowych magnesów z prostą infografiką, pokazującą jak należy segregować odpady – mówi Sławomir Rybak, kierownik Referatu Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Sulejowie.
Urząd prowadzi specjalny program edukacyjny, w ramach którego pracownicy prowadza zajęcia w szkołach i przedszkolach. – Hołdujemy zasadzie „czym skorupka za młodu nasiąknie…” i staramy się docierać już do najmłodszych – dodaje S. Rybak
Gmina może pochwalić się efektami. Sulejów corocznie uzyskuje wymagany poziom recyklingu. Odzyskiwany jest materiał na papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło.
A jak poprawnie segregować śmieci?
- Do worka żółtego wrzucamy: tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe tj. butelki plastikowe, puszki po napojach, kartony po sokach itp.
- Do worka zielonego wrzucamy; szkło opakowaniowe: białe i kolorowe tj. słoiki, butelki szklane
- Do worka niebieskiego wrzucamy: papier i tekturę tj.: gazety, makulaturę
- Do worka brązowego wrzucamy odpady ulegające biodegradacji: skoszoną trawę, chwasty, gałęzie odpady warzywne i owocowe.
Pamiętajmy poszanowanie przyrody zaczyna się od nas. Segregacja jest już koniecznością. Średnio każdy z nas zużywa rocznie 400 reklamówek, 60 kg papieru i 50 puszek. Na jedną rodzinę przypada 250 kg śmieci rocznie. Nie wszystkie trafiają jednak na wysypisko. Porzucone rozkładać się będą setki lat: reklamówka do 100 lat, tacka styropianowa – do 500, a butelka plastikowa od 600 do 1000 lat !