Impreza ruszy w sobotę o godzinie 10.00 wyścigiem sześciu modeli kategorii B (masa powyżej 2,5 kg), na godz. 11.00 zaplanowane jest uroczyste otwarcie zawodów. Po oficjalnym otwarciu kontynuowane będą loty w kategoriach B i A (masa startowa poniżej 2,5 kg). W wyścigach (po max. sześć modeli jednocześnie) piloci walczą o pierwszeństwo w biegu. Zapraszamy gości, zawodników, fanów i pasjonatów technicznych nowinek w sportowym wydaniu.
Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów, organizowany przez Fundację Marszałkowska i gospodarzy terenu - gminę Czarnocin, jest imprezą sportową w formie pikniku rodzinnego. Spotkamy się podczas drugiego w tym roku zestawu konkursów dwunastej edycji Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów. W roku 2018 (12. edycja PCEMW) planowane są cztery spotkania - akwen Siemianówka - Stary Dwór gm. Narewka; zalew w Czarnocinie – woj, łódzkie, zalew w Sokółce - woj. podlaskie, Zalew Porajski - gm. Poraj, woj śląskie. Podczas spotkań planowanych jest rozstrzygnięcie siedmiu konkursów tematycznych wg planu rankingu. Wszystkie dane na: www.wodnosamoloty.com.
W tym roku zapowiedziały się, oprócz ekip z Polski, również te z Ukrainy, Berlina i Londynu. - Nasi zawodnicy reprezentują bardzo szeroki wachlarz uprawianych zawodów: od pilotów dużych „prawdziwych” samolotów (LOT), poprzez kapitanów statków pływających, właścicieli firm różnych profesji, architektów, lekarzy, dziennikarzy, służby mundurowe, rolników, genialnych techników, po studentów, uczniów szkół średnich i podstawowych. Na starcie liczą się: zdolność panowania nad pilotowanym urządzeniem, umiejętność przewidywania i wielotematyczna wiedza teoretyczna. Jak pokazało życie, umiejętności nabywa się, poświęcając się modelarskiej pasji, bez względu na wiek, płeć, uprawiany zawód. Wszyscy piloci małego lotnictwa stale ćwiczą umiejętności zapanowania nad żywiołami powietrza i wody – mówi koordynator projektu Arnold Maculewicz.
Impreza wywodzi się z Czarnej Białostockiej (na Podlasiu) i z każdym rokiem, przyciąga coraz więcej fanów i zawodników. Ze spotkania jednodniowego 12 lat temu, zawody rozrosły się do czterech dwu- lub trzydniowych spotkań w różnych miejscach w Polsce. Formuła zawodów będąca techniczno-sportowymi zmaganiami z dziedziny modelarstwa lotniczego, gdzie każdy model jest poważnym projektem technicznym to "miękkie" wejście w temat politechnizacji, w tym w dużej mierze dzieci i młodzieży. Rywalizacja odbywa się w formie pikniku rodzinnego, który służy integracji rodzinnej i środowiskowej wzmacniającej zainteresowania sportowe zawodników.
Zapraszamy na te widowiskowe zmagania techniki w trzema żywiołami.