Pan Adam (nazwisko do wiadomości redakcji) jako młody chłopiec uległ wypadkowi pod kołami samochodu osobowego. Doszło do stłuczenia pnia mózgu. Dzięki staraniom rodziców, własnemu uporowi i ciężkiej rehabilitacji ciągle próbuje powrócić do zdrowia. W 2001 roku, dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, rodzina mogła zakupić samochód, z którego korzysta niepełnosprawny (oczywiście z pomocą ojca, bo sam nie jest w stanie prowadzić).
Samochód stoi jednak pod gołym niebem i niszczeje, bo mimo że na podwórku jest wolny garaż, nie ma zgody, by zeń korzystać. Dlaczego? Z prostej przyczyny - władze miasta przez wiele miesięcy nie podjęły w tej sprawie konkretnej decyzji.
- O możliwość korzystania z garażu równolegle ubiega się nasz sąsiad. Ponoć osoba niewidoma i głucha. Z naszych obserwacji to nie wynika. Orzeczenia jednak posiada, więc nie nam to oceniać - mówią rodzice pana Adama. - My nie chcemy wiele. Czekamy tylko na decyzję o przyznaniu garażu. Sąsiedzi, którzy również starają się o korzystną dla siebie decyzję, mają już w podwórku jeden garaż. Teraz potrzebny im drugi? Chcielibyśmy już uzyskać decyzję. Dlaczego trzeba tak długo na to czekać? - pytają rodzice pana Adama.
Dlaczego tak długo?
- Od około pięciu lat pan Adam ubiega się o możliwość wydzierżawienia garażu bądź jego zbudowania. Posiada on status osoby całkowicie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Jego ojciec jest również niepełnosprawny. Matka pana Adama w listopadzie 2008 roku podczas wizyty w Urzędzie Miejskim została zapewniona przez wysokiego funkcją urzędnika, że sprawa zostanie niebawem ostatecznie załatwiona - można przeczytać w interpelacji radnego Jana Dziemdziory z 2 lutego br. Radny pyta, dlaczego sprawa prowadzona jest tak żenująco długo i kiedy zostanie wyjaśniona.
Podjęlibyśmy decyzję
W odpowiedzi na interpelację z 12 lutego kierownik referatu Gospodarki Nieruchomościami - Agnieszka Kosela informuje, że pan Adam (nazwisko do wiadomości redakcji) i sąsiad - pan Henryk (nazwisko do wiadomości redakcji) złożyli wnioski o bezprzetargowe przydzielenie najmu garażu. - Pan Adam uzasadnił swój wniosek stanem zdrowia i koniecznością używania samochodu zakupionego dzięki pożyczce z PFRON. Z kolei pan Henryk w swoim wniosku poinformował, że jest inwalidą I grupy, całkowicie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Napisał także, że przeprowadził remont kapitalny garażu i wykorzystuje go jako miejsce rehabilitacji.
- Uwzględniając wnioski obu panów o wynajem tego samego garażu zostały podjęte czynności zmierzające do wprowadzenia w uchwale z dnia 26 maja 2004 r. zmiany polegającej na możliwości podejmowania przez prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego w uzasadnionych przypadkach decyzji o bezprzetargowym trybie wynajmu lokalu użytkowego. Proponowana zmiana nie znalazła akceptacji radnych merytorycznej komisji Rady Miasta. W związku z powyższym proponujemy przeznaczyć garaż przy ul. Wojska Polskiego do wynajęcia w trybie podstawowym tj. przetargu nieograniczonego i poinformować obu panów o braku możliwości zastosowania formy bezprzetargowej - czytamy dalej w piśmie.
- Złożyliśmy kolejny wniosek o możliwość bezprzetargowego rozstrzygnięcia sprawy - opowiadają rodzice pana Adama. - W odpowiedzi otrzymaliśmy wstępną aprobatę z zaznaczeniem, że w terminie do 30 kwietnia tego roku mamy przekazać wszelkie możliwe dokumenty, które mogłyby być uzasadnieniem do zastosowania bezprzetargowego trybu wynajmu garażu. Tak zrobiliśmy, a decyzji nie ma do dzisiaj - mówią z żalem.
- Wcześniej właścicielem garażu był ktoś inny. Budynek został jednak odebrany sądownie i przekazany TBS-owi. Od tamtej pory stoi zamknięty na kłódkę i nie jest przez nikogo używany - dodaje pan Antoni, ojciec Adama.
- Podnajmujący garaż pan Henryk rozbudował go bez zgody wynajmującego. TBS Sp. z o.o. wypowiedziało umowę najmu tego garażu i zgodnie z wyrokiem sądu garaż został opróżniony, a klucze zostały zdane do administracji. O bezprzetargowe przydzielenie najmu garażu wystąpili obaj panowie - przyznaje Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Od komisji do komisji
- Z uwagi na wnioski obu panów - inwalidów I grupy - lub ewentualne wnioski o bezprzetargowy przydział lokali użytkowych osób będących w szczególnie trudnych sytuacjach losowych przygotowano projekt uchwały Rady Miasta umożliwiający prezydentowi w uzasadnionych przypadkach podejmowanie decyzji o bezprzetargowym trybie wynajmu lokali użytkowych. Na posiedzeniu Komisji Inwentaryzacji Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych w dniu 15 grudnia 2008 r. projekt ten nie uzyskał akceptacji radnych, którzy uznali, że zaproponowany zapis daje zbyt daleko idące uprawnienia prezydentowi miasta.
Na posiedzeniu w dniu 15 stycznia 2009 r. radni z Komisji Inwentaryzacji Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych zaproponowali zmianę polegającą na wprowadzeniu zapisu, że prezydent Piotrkowa w uzasadnionych przypadkach może podjąć decyzję o bezprzetargowym trybie wynajmu lokalu użytkowego po uzyskaniu pozytywnej opinii merytorycznej komisji Rady Miasta tj. wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym, jak również wskazanie podmiotu, któremu przysługiwać będzie bezprzetargowy tryb wynajmu - informuje zespół rzecznika prasowego.
- Stosownie do pierwszego artykułu uchwały z dnia 25 marca 2009 r. prezydent w uzasadnionych przypadkach może podjąć decyzję o bezprzetargowym trybie wynajmu lokalu użytkowego - po wcześniejszym zasięgnięciu opinii Komisji ds. Rodziny, Zdrowia, Spraw Społecznych i Osób Niepełnosprawnych oraz Komisji Inwentaryzacji Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Prezydent miasta Piotrkowa Trybunalskiego wnioski wraz ze wszystkimi przedstawionymi przez panów dokumentami potwierdzającymi sytuację rodzinną, stan zdrowia i inne przekazał do merytorycznych komisji Rady Miasta z prośbą o wydanie opinii dotyczącej trybu wynajmu garażu przy ulicy Wojska Polskiego 60 jak i podmiotu wynajmu. Komisje pozytywnie zaopiniowały propozycję wynajmu w trybie bezprzetargowym garażu przy ulicy Wojska Polskiego 60. Natomiast nie wskazały jednego z dwóch podmiotów, któremu przysługiwać będzie bezprzetargowy tryb wynajmu - dodaje Jarosław Bąkowicz.
- Czujemy się oszukani. Mimo że zostaliśmy zaproszeni na komisje, dłuższą część jednej z nich musieliśmy przesiedzieć na korytarzu za drzwiami. Uważamy, że przewodnicząca jednego z posiedzeń robiła wszystko, żeby podjąć niekorzystną dla nas decyzję. Dzięki dezaprobacie pozostałych członków komisji na szczęście jednak do tego nie doszło. Ale my ciągle czekamy - opowiadają rodzice pana Adama.
Chciałbym, ale się boję?
- Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego wystąpił do Komisji ds. Rodziny, Zdrowia, Spraw Społecznych i Osób Niepełnosprawnych oraz Komisji Inwentaryzacji Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych o zajęcie stanowiska w kwestii podmiotu, któremu przysługiwać będzie bezprzetargowy tryb wynajmu garażu. A podjęcie decyzji przez prezydenta miasta w sprawie wniosków obu panów dotyczących bezprzetargowego przydziału najmu tego samego garażu nastąpi po zebraniu wszystkich niezbędnych opinii i stanowisk.
O jakie opinie i stanowiska chodzi? Według biura rzecznika prezydenta o te, które wydadzą specjalne komisje. To w dużym stopniu mogłoby pomóc w podjęciu dobrej decyzji o tym, komu przekazać garaż. A sprawa nie jest prosta. Obaj panowie są w podobnej sytuacji - zaznacza Jarosław Bąkowicz.
***
Z informacji uzyskanych od Biura Rzecznika Prezydenta wyraźnie wynika, że na ostateczną decyzję prezydenta trzeba będzie jeszcze poczekać. Tylko dlaczego trwa to tak długo?
Janusz Kaczmarek