Przyjmowani są pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji. - Osoby te przyjmowane są na bieżąco, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Dotyczy to zarówno Oddziału Gastrologicznego, jak i innych oddziałów w naszym szpitalu. Ze względu na konieczność wyłączenia natrysków i wynikające z tego utrudnienia oraz niemożliwość zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych, wstrzymaliśmy czasowo przyjęcia planowe i pobyty diagnostyczne pacjentów - mówi Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy szpitala.
Michał Rżanek, prezes piotrkowskich wodociągów tłumaczy, że bakterie legionelli nie znajdują się w wodzie płynącej z miejskiego ujęcia (korzysta z niego także piotrkowski szpital). - Legionella namnaża się tam, gdzie powstaje woda ciepła, np. w boilerach. Nasze wodociągi nie podają zakażonej wody - zapewnia.
Co mogą spowodować pałeczki legionelli? - Jeśli występuje w aerozolu, czyli np. w wodzie rozprowadzanej poprzez prysznice, wdychamy ją do układu oddechowego i może wywołać objawy podobne do zapalenia płuc. Przede wszystkim złe samopoczucie, wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, kaszel oraz niewydolność oddechowa. Wtedy możemy mówić o postaci płucnej legionellozy. Może być ona także pozapłucna i może nastąpić zapalenie mięśnia sercowego, błon surowiczych, upośledzenie lub uszkodzenie nerek lub wątroby - mówi Wiesława Kozińska, rzecznik prasowy piotrkowskiego sanepidu.
Obecnie badana jest kolejna próbka wody pobrana w szpitalu. Wyniki poznamy w najbliższy piątek.