Projekt "Magia Pilicy - ochrona przyrody obszaru funkcjonalnego doliny rzeki Pilicy" zostanie sfinansowany w głównej mierze dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Dofinansowanie z RPO ma wynieść blisko 6 milionów złotych, całkowita wartość projektu to około 8 milionów.
Osią porozumienia samorządów okazała się, rzecz jasna, Pilica. Dorota Jankowska, zastępca burmistrza Sulejowa, tłumaczy: - Połączyła nas także konieczność myślenia o rozowju regionu poprzez tworzenie produktu turystycznego. Projekt przewiduje wykonanie utwardzonych i nieutwardzonych ścieżek rowerowych, oznakowanie szlaków i ścieżek, wybudowanie drobnej infrastruktury turystycznej: wiaty, kosze, stojaki, wszystko to, co powinno na szlaku rowerowym się znaleźć.
Pytana, czy nawiązanie porozumienia tylu samorządów w tej kwestii było trudne, odpowiada: - Dotarliśmy do takiego momentu jako włodarze miast i gmin, że stwierdziliśmy, że jeśli nie teraz, to w ogóle. Nie było więc wcale trudno. Inicjatorem porozumienia był burmistrz Przedborza. Można powiedzieć wprost, że zaraził mnie całą tą ideą i zaczęliśmy natychmiast działać. Gmina Sulejów stała się liderem przedsięwzięcia – tłumaczy.
- Miałem taką ideę, żeby połączyć turystykę rowerową z kajakami i to się w zasadzie udało, bo mamy projekty i ścieżek rowerowych i stanic kajakowych. Pieniądze na ten cel są, jeśli zostaną dobrze wykorzystane, to turyści i mieszkańcy naszego regionu na tym zyskają – podkreśla wspomniany już burmistrz Przedborza, Miłosz Naczyński.
Podczas spotkania dyskutowano także na temat drugiego projektu - dotyczącego utworzenia szlaku wodnego i przystani kajakowych na trasie od Sulejowa do Maluszyna (to inicjatywa gmin Przedbórz, Sulejów, Wielgomłyny i Żytno).
Na terenie gminy Sulejów powstaną dwie stanice kajakowe. Jedna z nich ma składać się z budynku z pełnym węzłem sanitarnym oraz parkingu i będzie zlokalizowana przy brzegu Pilicy po stronie opactwa na Podklasztorzu. W tym przypadku wartość dofinansowania z RPO to ponad 580 tysięcy złotych.