Koncert (12 listopada) rozpoczął się o godzinie 17.00 występem Orkiestry Dętej z Gomulina, która zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych. Wcześniej oficjalnie powitała gości gospodyni GOK-u dyrektor Jolanta Kołacińska. Sala koncertowa GOK wypełniona była do ostatniego miejsca.
- Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski oraz inni ważni przywódcy narodu porozumieli się ponad podziałami i przeprowadzili Naszą Ojczyznę przez bardzo trudny okres wojen z sąsiadami, konfliktów wewnętrznych, scalenia terytorium, budowy administracji państwowej i ustalenia granic Polski - mówił wójt gminy Roman Drozdek. - Twórcy II Rzeczypospolitej doprowadzili do powstania silnego Wojska Polskiego. Umieli zorganizować społeczeństwo i wygrać śmiertelnie groźną wojnę z bolszewikami 1919-1920. Stworzyli podstawy nowoczesnej gospodarki. U zarania II Rzeczypospolitej uchwalono bardzo nowoczesną Konstytucję marcową i wprowadzono powszechne, tajne, proporcjonalne i równe wybory do Sejmu i Senatu. Polskie prawo reprezentowało poziom europejski. Sukcesem było doprowadzenie do wejścia w życie układów zbiorowych w przemyśle i rolnictwie. Został stworzony spójny system pośrednictwa pracy i arbitrażowego regulowania konfliktów między pracownikiem a pracodawcą. Objęto prawną ochroną pracę kobiet i nieletnich. Już 6 lutego 1919 r. wdrożono wolności pracownicze, w tym prawo do zrzeszenia się ludzi pracy w związki zawodowe. Zorganizowano prawo do strajku, wprowadzono minimum płacowe, ubezpieczenia społeczne oraz 8-godzinny dzień pracy i 46 godzinny tydzień pracy. Przyjęty w Polsce system zabezpieczenia społecznego wyprzedzał znacznie tego typu rozwiązania w innych, o wiele bardziej rozwiniętych i bogatszych krajach.
Tego dnia na scenie GOK znaleźli się także sportowcy, którzy dzień wcześniej (11 listopada) wzięli udział w V Biegu Niepodległości w Woli Krzysztoporskiej i okazali się najlepsi. Wójt wręczył pamiątkowe puchary, a Zbigniew Ziemba (dyrektor SP i organizator biegu) książki ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej zdobywcy I miejsca Dawidowi Magierze, II miejsca Kamilowi Lesiakowi, III miejsca Michałowi Źródelnemu i pierwszej wśród kobiet Mai Szustak.
Potem sceną zawładnęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej, by w brawurowy i wzruszający sposób opowiedzieć własną historię odzyskania niepodległości.
Spotkanie w GOK zamknął koncert pieśni nie tylko patriotycznych w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich.