W czasie wakacji organizatorzy wypoczynku letniego zorganizowali dla dzieci i młodzieży 86 turnusów dla 4337 uczestników. Sanepid przeprowadził 106 kontroli stanu sanitarno-porządkowego i technicznego, z których wynikało, że organizatorzy wypoczynku zapewnili prawidłowe tj. bezpieczne i higieniczne warunki wypoczywającym. W czasie kontroli oceniano też stan sanitarny bloków żywieniowych oraz sposób żywienia wypoczywających dzieci i młodzieży. - Posiłki były urozmaicone, prawidłowo zestawione pod względem udziału pełnowartościowego białka, warzyw i owoców. Dostarczały odpowiednią ilość energii i składników pokarmowych, były skomponowane z produktów wszystkich grup żywnościowych i wydawane o stałych porach dnia – informują pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie.
W toku czynności kontrolnych bloku żywieniowego tylko w jednym przypadku zarejestrowano uchybienia. Był to zaniżony stan sanitarno-porządkowy bloku żywieniowego, niewłaściwe wykorzystywanie sprzętu i urządzeń, co groziło np. zatruciem pokarmowym osób korzystających z posiłków. Efektem zaniedbań był nałożony mandat karny w wysokości 300 zł i wydana decyzja administracyjna w celu poprawy stanu technicznego bloku żywieniowego.
We wszystkich placówkach wypoczywający mieli zapewnioną opiekę medyczną, głównie pielęgniarską. W czasie wypoczynku letniego wystąpiło 12 przypadków drobnych urazów i 8 przypadków zachorowań na choroby przeziębieniowe.
Latem przeprowadzono również 81 kontroli sanitarno-porządkowych w obiektach związanych z rekreacją i turystyką dorosłych. Kontrolowano stan sanitarny bazy noclegowej w hotelach, obiektach hotelarskich, prywatnych kwaterach i gospodarstwach agroturystycznych. Kontrole prowadzono w obiektach rekreacyjnych i wypoczynkowych oraz miejscach służących podróżnym (dworce autobusowe i kolejowe oraz przystanki komunikacji międzymiastowej). Ogółem wydano 18 poleceń pokontrolnych, które dotyczyły stanu technicznego i sanitarnego. Zalecenia zostały wykonane.
Co jeszcze? Sanepid kontrolował ujęcia i jakość wody. Woda dostarczana odbiorcom nadawała się do spożycia. Kontrolowano miejsca wykorzystywane do kąpieli: „Słoneczko” na jeziorze Bugaj w Piotrkowie Trybunalskim, na rzece Pilicy w Kurnędzu i na Zalewie Sulejowskim w Lubiaszowie. W miejscach tych woda spełniała wymagane kryteria przez cały okres letni, wyjątkiem był okres od 6 do 8 lipca, kiedy to w wodzie jeziora Bugaj stwierdzono bakterie chorobotwórcze.