Strażnicy z paralizatorami

Tydzień Trybunalski Czwartek, 24 września 20090
Już za kilka miesięcy piotrkowscy strażnicy miejscy będą mogli dokonać kontroli osobistej, zabezpieczyć dowody przestępstwa oraz posłużyć się paralizatorem w czasie pełnienia służby. Dodatkowo komenda w Piotrkowie powraca do pełnienia nocnej służby. Czy zmiany sprawią, że działania straży będą skuteczniejsze?

 

 

Za co mandat?


Zmiany dotyczą przede wszystkim rozszerzenia katalogu wykroczeń, za popełnienie których strażnicy miejscy mogą wystawić mandat. Dotyczy to m.in. takich naruszeń prawa, jak np.: zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej, wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym, żebranie, podawanie funkcjonariuszom nieprawdziwych danych o własnej tożsamości lub tożsamości innej osoby, uniemożliwianie korzystania z urządzeń użytku publicznego, ich uszkadzanie lub niszczenie oraz zanieczyszczanie lasu.

Lista zmian jest dość długa. Strażnicy wobec sprawców tych wykroczeń, o ile podjęli decyzję o zastosowaniu sankcji karnej, zmuszeni byli skierować wniosek o ukaranie do sądu. Obecnie interwencję mogą zakończyć mandatem karnym.


- Z pewnością w wielu przypadkach zaoszczędzi to czasu - nie tylko funkcjonariuszy - i kosztów związanych z prowadzeniem długotrwałych czynności zmierzających do skierowania sprawy do Sądu Grodzkiego. A liczba tych spraw to około 700 do 1000 rocznie - zaznacza komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie, Jacek Hofman.


Paralizator w wyposażeniu


Funkcjonariusze zostaną także wyposażeni w nowy rodzaj broni. Straże miejskie i gminne od dawna posiadają uprawnienia do wyposażenia w broń palną bojową, lecz tylko w przypadku niektórych zadań, wśród których nie ma codziennego patrolowania. Strażnicy będą mogli natomiast podczas patrolu posiadać na wyposażeniu osobistym przedmioty przeznaczone do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej (tzw. paralizatory).


Mogą zajrzeć do plecaka


Udogodnieniem w codziennej służbie strażników miejskich będzie prawo do dokonania kontroli osobistej i przeglądania podręcznych bagaży osób podejrzanych o dokonanie przestępstwa lub wykroczenia. Będzie również możliwe znalezienie i zabezpieczenie dowodów przestępstwa lub wykroczenia, np. kradzieży, rozboju, posiadania środków odurzających, spożywania alkoholu w niedozwolonym miejscu. - Jest to uprawnienie dające możliwość pewnej ingerencji w sferę prywatności osób, w związku z tym strażnicy odbędą w tym zakresie szkolenia prowadzone przez policyjnych specjalistów - mówi komendant Hofman. - Przepisy dotyczące możliwości stosowania postępowania mandatowego już weszły w życie, natomiast prawo do kontroli osobistej i przeglądania bagaży będzie obowiązywało od 24 grudnia bieżącego roku.


Wracają nocne patrole


- Po wakacyjnej przerwie wracamy do skoordynowanej z policją pracy patrolowej na nocnej zmianie, która zostanie utrzymana tak długo, jak to możliwe, uwzględniając możliwości organizacyjne oraz ustalone priorytety. Są to działania dodatkowe. Pierwszeństwo posiadają zadania na pierwszej i drugiej zmianie. Dzięki temu więcej policjantów może pełnić służbę nocą i wykonywać z kolei swoje zadania. Mimo to służbę przez pięć nocy w tygodniu pełni obecnie czterech strażników, tj. obsługa monitoringu i jeden zmotoryzowany patrol prewencji operujący na monitorowanym obszarze - mówi komendant Hofman.

 


Janusz Kaczmarek

 


Więcej w najnowszym numerze „Tygodnia Trybunalskiego" (39).

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat