Okazało się, że to alergia…
Bardzo często objawy, jakie towarzyszą alergii, mogą stanowić także symptom innych dolegliwości i chorób. Dlatego zawsze dobrze upewnij się, że dolegliwości Twojego dziecka nie są wynikiem obecności w jego organizmie pasożyta, pojawieniem się refluksu, czy też zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Przelewanie się w brzuszku malucha, przesuszająca się skóra, niewielki przyrost wagi lub podkrążone oczy mogą świadczyć o zaburzeniach zarówno o charakterze alergicznym, jak i każdym innym. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze obserwować dziecko, wykonać komplet stosownych badań, a wszystkie niepokojące objawy na bieżąco konsultować z dobrym specjalistą.
Jeśli lekarz postawi diagnozę wskazującą, że dziecko ma alergię pokarmową, dowiedz się dokładnie, jakich produktów i składników diety musicie bezwzględnie unikać, a jakie ograniczyć. Stwórz listę pokarmów zakazanych i poinformuj o nich rodzinę i najbliższe otoczenie dziecka, np. przedszkole do którego uczęszcza. Co dalej? Pamiętaj o kilku ważnych, często bardzo ułatwiających codzienne przygotowywanie posiłków, kwestiach.
Warto poszukać zamienników dla alergenów
Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na mleko krowie, nie oznacza to wcale, że musicie zupełnie rezygnować z mleka i jego przetworów. Wypróbuj mleko kozie lub mleko roślinne, np. ryżowe. Mleko dedykowane maluszkom można w tym wypadku zastąpić preparatem mlekozastępczym. Możliwości jest tutaj całkiem sporo – wystarczy dobrze ich poszukać. Wprowadzone zamienniki z pewnością nie będą stanowić problemu dla innych domowników. Poza tym zapewne nikt i tak się nie zorientuje, że panierka zrobiona jest z jaja przepiórczego, zamiast kurzego, a bułka tarta została zastąpiona bezglutenowymi płatkami kukurydzianymi. W takim wypadku niepotrzebne jest uczenie się gotowania zupełnie od nowa – wystarczy mała modyfikacja przyzwyczajeń i weryfikacja poszczególnych składników dań.
Na rynku dostępnych jest wiele wygodnych rozwiązań – warto z nich skorzystać
Gotowanie dla osoby z alergią pokarmową, a zwłaszcza dla dziecka, wiąże się nie tylko z wyeliminowaniem z diety uczulających produktów. To często także konieczność wyjątkowo drobiazgowego dbania o higienę przygotowywania posiłków oraz o sam proces gotowania. Dlatego w takiej sytuacji warto zaopatrzyć się np. w nowy komplet garnków, najlepiej pozbawionych niklu, pozwalających na zdrowe, antyalergiczne i wykluczające bakterie gotowanie. W przypadku alergii pokarmowej nie warto ryzykować pojawienia się dodatkowych dolegliwości korzystając ze starych, wysłużonych lub, co najgorsze, uszkodzonych garnków, patelni, czy innych naczyń. Poza tym pamiętaj, że gotowanie dla alergika powinno odbywać się w osobnych garnkach. Warto zaopatrzyć się także w oddzielny nóż do krojenia chleba, sztućce, talerze i wszelkiego rodzaju naczynia. Takie rozwiązanie znakomicie ogranicza możliwość ewentualnego spożycia przez dziecko niedozwolonego składnika. Zdarza się, że nawet niewielkie ilości alergenu (jak gluten na nożu, którym kroimy chleb) mogą poważnie zaszkodzić. Rozwiązanie w postaci osobnej zastawy stołowej skutecznie temu może zapobiec.
Przygotowywanie posiłków dla alergika nie musi być trudne. Wejdź na https://www.bellodecor.com.pl/ i skorzystaj z wygodnych rozwiązań!
/Materiał powstał we współpracy z firmą bellodecor.com.pl