Ajs był b na swój sposób kronikarzem otaczającego go świata. Tworząc czerpał z postaci i twarzy ludzi bliskich i znajomych, rzadziej za wzór służył mu obrazek, własna fantazja, wiersz lub piosenka. Stąd duży realizm tworzonych przez niego postaci oraz wiele odniesień do zwykłych, codziennych zajęć i nieodległych wydarzeń historycznych, którymi żyli ówcześni mieszkańcy Sulejowa i okolic.
Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 70 prac (rzeźby, płaskorzeźby, szopki, makiety) pochodzących z kolekcji muzealnych oraz zbiorów rodziny artysty i osób prywatnych. Ekspozycję uzupełniają archiwalia (w tym zdjęcia, własnoręcznie napisany życiorys) oraz publikacje związane z artystą.
Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się, obok przepięknych szopek bożonarodzeniowych, płaskorzeźby zatytułowane „Anioł Stróż” i „Matka Boska w grocie” oraz duża makieta nie istniejącego już wapiennika „Ryngowiec”. Artysta z dużą pieczołowitością odwzorował tu pracę ludzi zatrudnionych przy wypalaniu wapna, które kiedyś było jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców Sulejowa.
Z okazji wystawy wydano książeczkę zawierającą informacje o życiu i dorobku artysty oraz skrócony katalog wystawy. Z publikacji tej Ajs wyłania się jako człowiek skromny, pracowity, nieco zagubiony, a jednocześnie bez reszty oddany swojej artystycznej, rzeźbiarskiej, pasji.
Wystawa będzie czynna do 23 stycznia br. Zwiedzać ją można w godzinach nabożeństw (ok. pół godziny przed i po) lub po wcześniejszym uzgodnieniu z administracją kościoła, Urzędem Miejskim w Sulejowie lub Stowarzyszeniem LOT „Sulejów Turystyczny”.