Podwyższenie kwoty stypendium zakłada projekt uchwały, który podczas najbliższej sesji Rady Miasta Piotrkowa pod głosowanie wezmą nasi radni
Skąd w ogóle ta zmiana? Związane jest to z reorganizacją systemów rozgrywek w piłce ręcznej mężczyzn oraz zapasach. Wynikiem tego jest powstanie w roku 2016 Zawodowej Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn oraz Krajowej Ligi Zapaśniczej, kwestią czasu jest zapowiadane i rekomendowane przez Związek Piłki Ręcznej w Polce powstanie Zawodowej Ligi Piłki Ręcznej Kobiet. - Diametralnie zmieniły się wymagania oraz zaostrzenia organizacyjne wszystkich klubów sportowych, jak również rynek transferowy osiągnął wyższy poziom profesjonalizmu związany z wykorzystaniem wizerunku zawodników podczas transmisji telewizyjnych oraz na materiałach promocyjnych wydawanych przez klub – tłumaczy Ilona Patyk, kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji w piotrkowskim magistracie. - Większość zawodników to profesjonaliści, którzy zawodowo zajmują się sportem, a ich zatrudnienie odbywa się poprzez zawieranie kontraktów sportowych.
Zwiększenie miesięcznego stypendium do 5000 zł brutto ma motywować do podnoszenia wyników sportowych wszystkich zawodników, a tym samym wpłynąć na rozwój pozytywnego wizerunku Piotrkowa.
Projekt uchwały omawiali w środę nasi radni podczas Komisji Oświaty, Nauki, Kultury i Kultury Fizycznej. Niektórzy są niezadowoleni z systemu przyznawania stypendiów sportowych w mieście. Przemysław Winiarski twierdzi, że to nie miasto powinno zapewniać piłkarzom czy piłkarkom ręcznym stałe pensje, bo taką funkcję pełnią dziś stypendia sportowe. Radny prezydenckiej koalicji, a poparł go Piotr Gajda z PiS, uważa, że miasto bardziej powinno wspierać młodych sportowców. A w związku z tym Winiarski zapowiedział, że nie zamierza już więcej zasiadać w komisji opiniującej przyznawanie stypendiów sportowych.