Do katastrofy budowlanej doszło ok. godz. 21. Na balkonie w momencie zarwania przebywali wraz z synkiem rodzice - małżeństwo, 29-letnia kobieta i 31-letni mężczyzna.
Poszkodowanych zabrano do szpitala. Najciężej ranne dziecko - pomimo prób reanimacji - zmarło. Ojciec z podejrzeniem złamania kręgosłupa został przewieziony na dalsze badania do Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
- Pacjent, który trafił do nas był operowany w godzinach nocnych. W tej chwili bezpośredniego zagrożenia życia u niego nie ma - mówi dr Stanisław Andrzejak, lekarz z Kliniki Neurochirurgii im. Barlickiego z Łodzi..
Stan matki zmarłego chłopczyka lekarze oceniają obecnie jako stabilny. Kobieta jest w ciąży i po takim upadku istniało zagrożenie dla życia jej i nienarodzonego jeszcze dziecka.
Trwa ustalanie jak doszło do zarwania się balkonu. Na miejscu przyczyny badała policja, prokurator i nadzór budowlany.
Urząd Miasta zapewnił rodzinie opiekę psychologa. Zaproponowano również pomoc socjalną.
Budynek przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 jest własnością prywatną i ma ok. 80 lat.
Foto K. Babczyńska, J. Krak
Ustawa Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obowiązek okresowych kontroli stanu technicznego budynku.
Art. 62. 1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:
1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Kontroli okresowych budynku mogą dokonywać tylko osoby z uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Przeglądy stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych powinny być przeprowadzone przez osoby o kwalifikacjach zawodowych w zakresie wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych. Przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne może również kontrolować - oprócz osób z odpowiednimi uprawnieniami - mistrz kominiarski.