- Sprawdzaj cholesterol – Prawidłowy cholesterol całkowity powinien wynosić poniżej 190 mg/dl. Ważne są tu frakcje cholesterolu. Cholesterol HDL jest korzystny dla zdrowia, jego wartość powinna wynosić powyżej 40 mg/dl u mężczyzn, a u kobiet powyżej 50 mg/dl. Natomiast cholesterol LDL wpływa negatywnie na zdrowie. U osób bez obciążeń zdrowotnych powinien wynosi poniżej 115 mg/dl, u osób z umiarkowanym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego poniżej 100 mg/dl, a u osób z wysokim ryzykiem lub z chorobami układu krążenia (po zawale, z cukrzycą, z chorobą wieńcowa) poniżej 70 mg/dl.
- Kontroluj poziom cukru – Przede wszystkim mierz go na czczo. Przed posiłkiem wartość cukru nie powinna przekraczać 100 mg/dl. Przy wartościach 100-125 mg/dl wykonuje się specjalne testy obciążenia glukozą aby sprawdzić czy to jest nietolerancja glukozy czy cukrzyca. Wartości powyżej 126 mg/dl diagnozowane są jako cukrzyca.
- Pilnuj wagi ciała – Przydatny jest tu wskaźnik BMI (Body Mass Index). Wylicza się go dzieląc wagę ciała przez wzrost do kwadratu. Jeśli wynosi od 18 do 25 to jest prawidłowy, powyżej 25 jest to nadwaga, a powyżej 30 otyłość. Ważny jest również obwód w pasie, prawidłowy dla kobiet to 80 cm, a dla mężczyzn 94 cm. Wartości powyżej to otyłość brzuszna, niezwykle groźna dla rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
- Badaj mocz – Jego ilość w ciągu doby powinna wynosić od 500 ml do 2500 ml w zależności od ilości wypitych płynów w ciągu dnia i od temperatury otoczenia. Badanie moczu pozwoli wykryć choroby dróg moczowych, nerek, a także wątroby. Pomocne jest również w diagnostyce cukrzycy, żółtaczki i zapalenia trzustki. Najlepiej do badania nadaje się pierwszy poranny mocz.