Samba podczas przerwy – lekcje z wolontariuszkami z Chin i Brazylii w III LO

Piątek, 29 stycznia 20164
Do III Liceum Ogólnokształcącego przyjechały wolontariuszki AISEC. Organizacja powstała w 1948 roku. Liczy 90 tys. członków na świecie, 2400 współpracujących uniwersytetów oraz 126 krajów i regionów do których można wyjechać albo z których można pozyskać praktykanta czy wolontariusza. Studentki wybrały jednak Polskę, aby zebrać nowe doświadczenia.

Ładuję galerię...

W Piotrkowie są od ubiegłej niedzieli, w Polsce będą ogółem 6 tygodni. W III Liceum prowadzą lekcje w języku angielskim podczas których prezentują specyfikę swojego kraju. Podczas prezentacji można się było dowiedzieć na przykład, że w Chinach nie korzystają z facebooka i Google, jak wygląda chińska suknia ślubna lub tego, że w Brazylii bardzo lubią mięso z grilla, a także jak tańczy się sambę oraz jak brzmi bossanowa.

 

- Projekt ten jest w naszym liceum już trzeci rok. Dwa lata temu miałyśmy wolontariuszy z Nowej Zelandii oraz Węgier. Już wtedy bardzo nam się to spodobało, młodzież była zachwycona myślę, że będziemy kontynuować tę tradycję dalej. Chociaż wymaga to pewnych nakładów finansowych trzeba wpłacić darowiznę dla AISEC w wysokości 400 zł i zapewnić wolontariuszom rodzinę, w której będą mogli mieszkać. Na szczęście młodzież chętnie się w takie projekty angażuje – opowiada wicedyrektor szkoły Agnieszka Starzyńska. - Studentki są bardzo komunikatywne, łatwo nawiązują relacje z uczniami. Mamy już chętnych na kolejne lata aby zaopiekowali się naszymi gośćmi. Myślę, że to jest wspaniałe doświadczenie dla naszej młodzieży – dodała wicedyrektor.

 

Zapytaliśmy wolontariuszki o wrażenia z pobytu w polskiej szkole i Piotrkowie oraz o współpracę z AISEC. Jest to organizacja dla studentów i absolwentów studiów nastawiona na odkrywanie oraz rozwijanie potencjału młodych ludzi. Dzięki lepszemu zrozumieniu międzykulturowemu mają oni brać odpowiedzialność za wpływ jaki wywierają na swoje lokalne otoczenie. Naczelnym zadaniem jest ochrona pokoju na świecie. Praktyki i wolontariat za pośrednictwem AISEC uczą przedsiębiorczości i współpracy, rozwijają umiejętności komunikacyjne.

 

- To jest mój pierwszy raz, kiedy jestem w kraju europejskim. Wybrałam Polskę, ponieważ jest bardzo bogata swoją historią. Cieszę się, że mogę to wszystko widzieć. Ludzie są bardzo gościnni i wspaniali. To co jest dla mnie najtrudniejsze to pogoda, bo w Brazylii jest bardzo ciepło, a tutaj bardzo zimno. Nigdy wcześniej jeszcze nie widziałam śniegu, ale bardzo go polubiłam. Jest zimno, ale pięknie – mówiła Amanda da Silva, mieszkanka brazylijskiego Taubate w pobliżu Sao Paulo. - Projekty AISEC to bardzo, bardzo ciekawe doświadczenie ponieważ mamy kontakt z ludźmi z wielu kultur. Można wybrać kraj do którego chce się jechać. W tym samym czasie przebywamy z różnymi ludźmi z innych krajów między innymi z Indonezji, Indii, Pakistanu, Chin, Ukrainy, Meksyku – dodała wolontariuszka.

 

- W szkołach jest bardzo duża różnica. W Polsce można wybrać profil i przedmioty, które uczeń lubi. W Chinach trzeba uczyć się wszystkiego. Jest bardzo dużo pracy, o wiele więcej różnych egzaminów i sprawdzianów – powiedziała Yuan Zhang z Suhozu w Chinach. - Oglądałam zdjęcia i różne informacje z Polski w Internecie. Zobaczyłam, że to bardzo piękny kraj, dodatkowo ma bardzo bogatą historię zwłaszcza podczas II wojny światowej. Chciałam przyjechać i zobaczyć to wszystko na własne oczy, i nauczyć się o Polsce więcej – opowiadała studentka z Chin.

 

- Prezentacja ogólnie była bardzo ciekawa. Mogliśmy się wiele dowiedzieć o Chinach i Brazylii, nauczyliśmy się też nowych zwrotów w obcych językach – mówili po lekcji z wolontariuszkami uczniowie III LO.

 

Studentki uczyły naszych licealistów podstawowych zwrotów w języku chińskim, portugalskim i hiszpańskim. Same zaś potrafiły powiedzieć po polsku dzień dobry, dziękuję, proszę, przepraszam, miło cię poznać, do widzenia a nawet...stół z powyłamywanymi nogami. W piątek w ramach przerwy między zajęciami i prezentacjami licealiści wzięli udział w lekcji samby przeprowadzonej przez Amandę z Brazylii.

 

Projekt Global Host jest inicjatywą, która umożliwia przyjęcie wolontariusza z zagranicy do domu na okres od 1 do 6 tygodni. Wolontariusze pracują w szkołach, przedszkolach, a także w organizacjach pozarządowych na terenie całej Polski. Natomiast Host to po prostu osoba przyjmująca gościa z zagranicy do swojego domu – dzięki takiej relacji można poznać inne kręgi kulturowe, wzbogacić zasób słownictwa, nawiązać ciekawe relacje. Doświadczenie zdobyte w AISEC jest doceniane przez pracodawców, dla których ta instytucja jest rozpoznawalna. Oferuje ona także praktyki w innych obszarach niż edukacyjny. Między innymi w branży IT, marketingu, a także warsztaty językowe prowadzone przez native speakerów.


Zainteresował temat?

9

0


Zobacz również

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kiedys 3lo ~kiedys 3lo (Gość)30.01.2016 15:01

Ale fajna ta Brazylijka! :)

40


absolwentka ~absolwentka (Gość)29.01.2016 16:40

czyżby kolejny pomysł szanownej pani E.Wardyńskiej ?

30


absolwentka ~absolwentka (Gość)29.01.2016 18:10

Starzyńska, wicedyrektorem w III LO jest Agnieszka Starzyńska

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat