Trzy lata po śmierci Marcina Różyckiego i trzynaście od zarejestrowania w studiu jego autorskiego spektaklu „Już się raczej nie przejmuję”, Paweł Odorowicz wraz z przyjaciółmi postanowił doprowadzić do wydania materiału na płycie CD. Wokół idei skupiło się wielu ludzi dobrej woli i czynu. 6 listopada w Lublinie nastąpi oficjalna premiera albumu. Już dwa dni później Piotrków Trybunalski będzie miał przyjemność gościć artystów a piotrkowianie okazję, by wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – koncercie promującym wydawnictwo. Oto Paweł Odorowicz zagra na altówce, Tomasz Deutryk na perkusji, a głos Marcina Różyckiego zostanie odtworzony z zarejestrowanych w studiu „śladów". Koncertowi będą towarzyszyć prezentacje multimedialne. Będzie to doskonała okazja, aby wspomnieć artystę, który w tym samym Pubie SKYY gościł prawie dokładnie cztery lata temu, zaczarowując publiczność.
Koncert w Pubie SKYY (ul. Rycerska) odbędzie się 8 listopada (niedziela), początek godz. 19.00. Wstęp na koncert nie jest biletowany, stoliki można rezerwować pod numerem telefonu: 510 76 96 83.
Marcin Różycki - (ur. 4 kwietnia 1976 w Lublinie - zm. 11 sierpnia 2012 tamże) - bard, poeta, piosenkarz, prowokator i... grabarz. Zawód wyuczony – stolarz. Dziennikarze pisali o nim: „piewca upadłych kobiet i przegranych mężczyzn”. Świat postrzegał i opisywał poprzez kolory - słychać to w wielu jego wierszach i tekstach piosenek. Był barwną postacią i charyzmatycznym artystą obdarzonym charakterystycznym, chropowatym głosem, nie pozbawionym jednak miękkiej aksamitności. Jego poetyka porównywana była przez niektórych z twórczością Nicka Cave`a czy Toma Waits`a. Wielu krytyków muzycznych ceniło go za interpretacje piosenek Marka Grechuty. Nade wszystko był jednak twórcą posiadającym swój indywidualny, niepowtarzalny sznyt.
Karierę artystyczną rozpoczynał od udziału w konkursach piosenki zdobywając najwyższe laury m.in. podczas Spotkań z Piosenką Autorską "Oranżeria" w Radzyniu Podlaskim (1997 r.), Festiwalu Piosenki Autorskiej w Oleśnie (1997r.), Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską w Biłgoraju (1998 r.), Studenckiego Festiwal Piosenki w Krakowie (1998 i 1999 r.). W 2009 r. Rada Artystyczna tego ostatniego przyznała mu stypendium twórcze im. Marka Grechuty. W 2012 Kapituła nagrody Angelus lubelski uhonorowała Marcina Różyckiego tytułem „Artysta roku”.
Współtworzył Lubelską Federację Bardów, z którą nagrał trzy płyty:. „Na Żywo w Hadesie" (1999 r.), „Miłość mi wszystko wyjaśniła” (2000 r.) - poezje Karola Wojtyły oraz „Lubelska Federacja Bardów – Kazimierzowi Grześkowiakowi” (2001 r.). W 2010 wydał autorską płytę pt. „Erotyk zza kiosku” będącą podsumowaniem dotychczasowej twórczości muzycznej. W Jego dorobku znajdują się również dwa tomiki wierszy: „Iluzjonista” (2009 r.) i „Pan śmierć” (2012 r.).
Jeszcze za życia Marcina powstał o nim film dokumentalny pt. „La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim” oraz reportaż radiowy pt. "Jedno proste zdanie" opowiadający historię dziecięcej miłości cudownie odnalezionej po osiemnastu latach rozłąki.
Spektakl „Już się raczej nie przejmuję” powstał w 2001 r. Miał stać się wizytówką, dowodem na artystyczną dojrzałość, na możliwość samodzielnego istnienia na scenie. Paweł Odorowicz tak wspomina proces twórczy: „Pomysł wyrastał w kuchni, w oparach papierosów, alkoholu, w wyniku spięć, napięć, dyskusji. Przede wszystkim jednak eliminacji. Bezwzględnej eliminacji każdego zbędnego słowa, dźwięku, pomysłu, który mógłby odwrócić uwagę od treści, sedna, sensu”. W trakcie niespełna 40-minutowego koncertu wykorzystywany był m.in. film (8 mm) z dzieciństwa artysty pt. „Marcin – czarodziej”. W ciągu pięciu lat odbyły się tylko cztery pokazy tego eksperymentalnego projektu.
Na zdjęciach koncert Marcina Różyckiego w Pubie SKYY, listopad 2011, fot. Jarek Mizera.