Zmodernizowaną oczyszczalnię trzeba zmodernizować

Tydzień Trybunalski Piątek, 20 marca 201523
Choć oficjalne otwarcie zmodernizowanej piotrkowskiej oczyszczalni ścieków już dawno za nami (6 listopada 2014 r.), przed miastem kolejny etap... modernizacji oczyszczalni ścieków.
Zmodernizowaną oczyszczalnię trzeba zmodernizować

Lada moment (26 marca) miasto ma rozstrzygnąć kolejny przetarg na... modernizację piotrkowskiej oczyszczalni ścieków (jeżeli ktoś myślał, że mamy to już za sobą, jest w błędzie).


Zapytaliśmy więc o to, co jeszcze w naszej oczyszczalni jest do zrobienia.
- Zakres obejmuje prace uzupełniające nieujęte w pierwszym zamówieniu, które nie mają wpływu na proces oczyszczania ścieków – zapewnia Jarosław Bąkowicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Pod tym względem modernizacja oczyszczalni została pomyślnie zakończona, a planowany efekt ekologiczny osiągnięty. Nie ma tu mowy o usuwaniu wad czy usterek wynikających z wcześniej zrealizowanych robót. Postępowanie w swojej nazwie zawiera określenie “II etap”, co oznacza, że prace te są dalszym ciągiem modernizacji oczyszczalni, ujęte w projekcie “Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”.


Nie wszystkie jednak prace były, zdaje się, ujęte w pierwotnym projekcie, a do wykonania zostały jeszcze m.in.: modernizacja niektórych budynków, montaż zdalnego monitoringu, rewizji rurociągu, kotar przeciwdeszczowych czy wyposażenie laboratorium.
- Zaplanowana była jedynie szeroko rozumiana modernizacja oczyszczalni ścieków. Prace przewidziane do wdrożenia w trwającym postępowaniu przetargowym nie były przewidziane w pierwszym postępowaniu – potwierdza Biuro Prasowe UM.


Dlaczego? - Dotychczasowy (przed modernizacją oczyszczalni) zakres działania służb mechaniczno-remontowych, pracujących w budynku warsztatu, był o wiele mniejszy ze względu na ubogie wyposażenie Zakładu Oczyszczalni Ścieków. Kontynuacja prac modernizacyjnych w budynku warsztatu będzie polegać na utworzeniu pracowni serwisowania aparatury kontrolno-pomiarowej, pracowni serwisowania aparatury elektrycznej oraz warsztatu mechanicznego realizującego naprawy urządzeń w celu prowadzenia właściwej gospodarki remontów planowo-zapobiegawczych. Uzupełnienie prac modernizacyjnych (w zakresie modernizacji wykonana została termomodernizacja budynku oraz wymiana instalacji wewnętrznych wod.-kan., c.o.) polegać będzie m.in. na przystosowaniu pomieszczeń – wymianie instalacji elektrycznej i oświetlenia, wentylacji, naprawie tynków, malowaniu ścian, wykonaniu nowych posadzek oraz modernizacji pomieszczeń socjalno-bytowych – informuje miasto i dodaje, że roboty budowlane mają charakter uzupełniający.


Wykonanie części prac wyniknęło z pierwszych doświadczeń i obserwacji działania zmodernizowanej oczyszczalni. Do kolejnych zmusiły zmiany w prawie.
- O konieczności doposażenia instalacji cieplnej i gazowej miasto zostało poinformowane przez użytkownika, po przeprowadzonym audycie przedstawiciela Urzędu Regulacji Energetyki, na etapie uzyskiwania koncesji na produkcję energii elektrycznej (grudzień 2014 r.). Okazało się wówczas, że zmianie uległy przepisy prawa (...), które nie były znane w trakcie projektowania (projekt budowlany instalacji kogeneracyjnej i kotłowni dla oczyszczalni) - informuje UM.


To zmiany w prawie wymogły także montaż dodatkowych urządzeń, m.in.: aparatu do poboru prób – urządzenia dostarczającego informacji, jakiego rodzaju i z jakim ładunkiem wpływają ścieki surowe na oczyszczalnię, stanowiącego system wczesnego ostrzegania umożliwiającego właściwe zareagowanie obsługi; gęstościomierza na rurociągu osadu wstępnego, rekuperatorów do odzysku ciepła, sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej do przenośników osadu odwodnionego, zdalnego monitoringu i diagnozowania systemu wizualizacji, wyposażenia laboratorium.


- To wszystko ma na celu dalsze usprawnienie i zwiększenie bezpieczeństwa pracy, dające możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji w przypadku wystąpienia warunków odbiegających od normy – tłumaczy Urząd Miasta w Piotrkowie.
Wykonawcy robót wyłonieni w przetargu (otwarcie ofert - 26.03 br.) będą mieli czas na wdrożenie inwestycji do 10 czerwca br., miasto natomiast przy udziale inżyniera kontraktu ma dokonać jej odbioru do 30 czerwca.


Czy po tym kolejnym etapie modernizacji nasza oczyszczalnia będzie już tą na miarę XXI wieku?


Or


Zainteresował temat?

2

5


Zobacz również

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bo kocham Piotrków ~bo kocham Piotrków (Gość)20.03.2015 15:57

Głosujcie dalej na tego nieudacznika z Łódzkiej i tą bande nierobów i pasożytów z RAZEM DLA KORYTA!

92


sklave sklaveranga21.03.2015 06:38

Ad...~do sklave (Gość)
Co za bzdury!!! A przecież autor (sklave) może mieć prawdziwe dane tak naprawdę na wyciągnięcie ręki.
No a jakie są te prawdziwe dane? Do dziś tych danych które otrzymałem w dniu Wielkiego Otwarcia Oczyszczalni nikt nie zanegował. A cieszyłbym się gdyby okazało się że osoba które te dane podała całej grupie zwiedzającej, tak po prostu pomyliła się.
Więcej na http://sklave.manifo.com/

30


TG ~TG (Gość)20.03.2015 20:58

Przestańcie bredzić, oczyszczalnia jest fantastyczna. To jedyne, co można Chojniakowi zapisać na plus.

16


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)20.03.2015 20:18

"będą mieli czas na wdrożenie inwestycji do 10 czerwca br., miasto natomiast przy udziale inżyniera kontraktu ma dokonać jej odbioru do 30 czerwca."
I będzie kolejne uroczyste otwarcie z pompą, pokropkiem i przytupem? ;)

31


janusz ~janusz (Gość)20.03.2015 20:10

ziewam tymi modernizacjami...

03


sauron ~sauron (Gość)20.03.2015 20:06

największy nieudacznik tej modernizacji to P.G......ski
Szkudnik jakich mało.Metalurg z FMG Pioma,który ścieki myli chyba z odlewnią.
dzięki temu panu,ścieki podrożeją o 10%

70


mom ~mom (Gość)20.03.2015 16:12

Michałkowi skończyła się kasa .................. no i proszę kolejne eldorado .............

70


sklave sklaveranga20.03.2015 07:18

Po oficjalnym otwarciu 6 listopada 2014 r. oczyszczalni ścieków w Piotrkowie pisałem.
Oczyszczalnia po modernizacji ma większą wydajność, ładnie wygląda, wykonawca dbał o estetykę. Jak na razie nie śmierdzi i wszystkie parametry zanieczyszczeń odprowadzanego oczyszczonego ścieku są grubo poniżej normy. No na ten przykład CHZT wymagane poniżej 150 mg O2/dm3 wynoszą 44.4 mg O2/dm3. I to by było wszystko co można dobrego powiedzieć o tej modernizacji.
Nowoczesności jakoś nie widziadłem. Znaczy się nie powaliła mnie na kolana. Zaskoczony jedynie byłem archaicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Wszystkie te rozwiania znane i stosowane są przynajmniej od kilkunastu lat.
Niepokoi mnie  ilość odfiltrowanego osadu która wynosi 180 m3 na dobę( dane otrzymane podczas dni otwartych) i to że jakaś firma coś z nim robi?
Dla porównania GOŚ w Łodzi, oczyszczalnia już leciwa i dla prawie milionowej aglomeracji ma osadu odfiltrowanego według danych z 2013 roku 212 m3 na dobę. Utylizacja osadu ma decydujący wpływ na koszty obróbki ścieków. W czasie dni otwartych nie uzyskałem informacji kto i gdzie wywozi odfiltrowany osad. Bezpośrednie wywożenie na pola po wapnowaniu jest zabronione odpowiednią ustawą.
No a co wywożeniem osadu na okoliczne pola?
Więcej na http://sklave.manifo.com/wiadomosci-lokalne

102


dotchła pani wózku ~dotchła pani wózku (Gość)20.03.2015 15:55

Studnia bez dna,tak się sprzeniewierza publiczne pieniądze,powinien się temu przyjrzeć prokurator.

52


Adamo ~Adamo (Gość)20.03.2015 12:07

Oczekujcie podwyżek cen wody i ścieków !

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat