O Imieninach Piotrków, które odbędą się w dniach 27 – 29 czerwca, radni i urzędnicy rozmawiali podczas posiedzenia Kultury i Kultury Fizycznej (21 maja). Urzędnicy informowali o strategii działania, jaką opracowano na czas Dni Miasta, radni zadawali pytania dotyczące organizacji imprezy. Podczas dyskusji pojawił się wątek alkoholu.
- Czy podczas Dni Miasta będzie prowadzony wyszynk? - zapytał radny Przemysław Winiarski. Kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji Miasta Ilona Patyk odpowiedziała, że będzie jak co roku, tzn. skoro Imieninom towarzyszy Jarmark Trybunalski, to znaczy, że piwo sprzedawane będzie. Napić będzie się można również na Placu Pofranciszkańskim, gdzie odbędą się główne koncerty. - Zastanawiam się, jak to się ma do bezpieczeństwa, do promocji trzeźwości. Uważam, że nasze społeczeństwo nie dojrzało do tego, by w miejscach publicznych pić alkohol – skomentował radny, a pani kierownik przypomniała radnemu, że przecież miasto od kilku lat organizuje Biesiady Piwne. - Co nie zmienia faktu, że ja jestem krytycznie do tego nastawiony – dodał radny.
Zdania Winiarskiego nie podzielił Marian Błaszczyński. - Doświadczenie i historia uczy, że prohibicja niczemu dobremu nie służy. Powinniśmy iść raczej w kierunku edukacji. Kolega mówi, że nie dojrzeliśmy, to kiedy mamy dojrzeć? - pytał przewodniczący Rady Miasta.
- Plac Pofranciszkański wykorzystujemy od lat. Kilkakrotnie spotkałem się z opinią, że ul. Skłodowskiej-Curie (sąsiadująca z Placem – przyp. as) to droga krajowa i że zorganizowanie tam czegokolwiek to jest totalny dramat. Skoro jednak Plac jest już tradycyjnie wykorzystywany do takich celów, to już niech będzie. Uważam jednak, że powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa w obrębie DK 91. Niestety sprzedaż alkoholu nie służy bezpieczeństwu. Sprzedaż alkoholu w miejscu publicznym osobom narażonym na bliską styczność ze wzmożonym ruchem drogowym nie jest dobrym pomysłem. Proszę o poważne potraktowanie tego, co mówię.
W dyskusję włączył się również wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek, który zaznaczył, że Dni Piotrkowa nie będą odbywać się w obrębie drogi publicznej, a zgodnie z umową zawartą z wykonawcą zadania, jakim jest organizacja Dni Miasta, to właśnie sam wykonawca (agencja artystyczna z Łodzi, która wygrała przetarg ogłoszony przez magistrat) zapewnić musi bezpieczeństwo. - Teren ten będzie wygrodzony płotkami. Nie będzie więc możliwości, aby uczestnik imprezy masowej miał bezpośrednią możliwość wtargnięcia w obręb pasa drogowego. To chyba istotna różnica – mówił wiceprezydent.
Zgodnie z umową, również kwestie związane z szeroko rozumianą gastronomią (a więc także sprzedaż piwa) leżą po stronie organizatora – wykonawcy. - Umowa zawarta z agencją obejmuje nie tylko występ dwóch zespołów, jest to umowa kompleksowa, czyli scena, nagłośnienie, oświetlenie, ochrona. My udostępniamy agencji teren, na którym oni prowadzą m.in. gastronomię. Oni mają wpływy, my mamy trochę niższe ceny, jeśli chodzi o kompleksowy zakup usług, czyli np. nie jest to 170 tys. zł tylko 150 - informowała kierownik Ilona Patyk.
Radni pytali również czy w minionych latach podczas Dni Miasta zdarzały się przypadki naruszenia porządku publicznego, a co za tym idzie interwencje policji. Urzędnicy przypomnieli, że przed imprezą masową, jaką są Imieniny Piotrków zawsze spotyka się sztab policji, Straży Miejskiej i służb ochroniarskich. Mundurowi ustalają wówczas szczegóły związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. - Minione lata nie dały powodu, żeby się martwić. Jeśli dojdzie do przypadku zakłócenia porządku, to wiemy, co robić – mówił Kacperek.
Radny Winiarski nie dawał za wygraną. Pytał, jak się ma spożywanie alkoholu w miejscu publicznym do ustawowego zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym. - Póki co mamy uchwałę z 93 roku, która dotyczy regulaminu korzystania ze skwerów, parków na terenie miasta Piotrkowa - wyjaśniał wiceprezydent. - Uchwała w załącznikach zawiera zakazy spożywania napojów alkoholowych. Wyłączone są chociażby 31 grudnia czy Dni Miasta, kiedy można podawać i spożywać napoje alkoholowe. Następuje liberalizacja przepisów. Są propozycje, aby na sportowych imprezach masowych wprowadzić możliwość sprzedaży napojów o niskiej zawartości alkoholu. Idzie to w kierunku wychowywania i cywilizowania.
as
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu