Zwiedzanie cerkwi rozpoczęło się od godziny 11:00.
Piotrkowska cerkiew powstała w I poł. XIX wieku za sprawą przybyłych do Piotrkowa kupców z Macedonii. Jej poświęcenie miało miejsce 28 listopada 1848 roku. Architektem świątyni był Iwan Sztrem. Początkowo świątynię wzniesiono w stylu neobizantyjskim na planie w kształcie krzyża greckiego wg projektu A. Golońskiego.
Gdy Piotrków stał się stolicą guberni, z rozkazu carskiego namiestnika Iwana Kochanowa cerkiew rozbudowano tak, że uzyskała on kształt krzyża łacińskiego. Dodatkowym elementem rozbudowy było wzniesienie wysokiej wieży dzwonnicy cerkiewnej. Znajdujący się wewnątrz ikonostas wykonany został w pracowni rzeźbiarskiej w Petersburgu. Autorem umieszczonych nań malowideł był znany rosyjski malarz Wasiliew.
Powtórnej konsekracji świątyni dokonano 9 grudnia 1870 roku. Szczytowe lata piotrkowskiej parafii prawosławnej przypadają na okres 1910 – 1914. Wówczas to nad Strawą naliczono 3 tys. wyznawców Kościoła wschodniego. Obecnie ich liczba wynosi około 200. Kilka lat temu zakończono remont elewacji zewnętrznej, dzięki czemu dziś możemy podziwiać piękno i okazałość tej budowli.
Warto jeszcze dodać, że piotrkowską cerkiew na taśmie filmowej upamiętniono dwukrotnie - po raz pierwszy w 1948 roku w Polskiej Kronice Filmowej nr 30 w cyklu „Obiektywem po Polsce” z okazji stulecia świątyni oraz w 1987 roku Andrzej Wajda wykorzystał wnętrza piotrkowskiej cerkwi jako jeden z plenerów w filmie „Biesy”.
Sobotnie zwiedzanie cerkwi zorganizowało Centrum Informacji Turystycznej.
Agawa