Jedyne takie archiwum w kraju

Czwartek, 06 lutego 20144
W piotrkowskim Uniwersytecie Jana Kochanowskiego powstało jedyne w naszym kraju Centralne Archiwum, które przechowywać będzie akta Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wojskowej.

Związek Strzelecki „Strzelec” to organizacja o ponad stuletniej tradycji. Rodowód tej współczesnej, wywodzi się ze Związku Strzeleckiego utworzonego w 1910 r. we Lwowie i Towarzystwa „Strzelec” powstałego w Krakowie. Na początku I wojny św. z organizacji strzeleckich powstała I Kompania Kadrowa, na czele, której stanął Józef Piłsudski. Główne Archiwum Strzeleckie, które istniało w stolicy, zostało spalone w czasie powstania warszawskiego. Zbiory, które udało się uratować z pożogi wojennej znajdują się w Centralnym Archiwum Wojskowym. W Centralnym Archiwum Strzeleckim w Piotrkowie przechowywane będą akta z „bieżącej” działalności tej organizacji, tj. od 1989 r. Znajdą się w nim sprawozdania z działalności, składy jednostek, programy szkoleń, itp.

O tym, kiedy zaczęto myśleć o utworzeniu Centralnego Archiwum Strzeleckiego w Piotrkowie opowiada Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego UJK prof. Marek Dutkiewicz: - Pod koniec lat 90. nawiązaliśmy współpracę z jednostką strzelecką z Bełchatowa i Panem Józefem Wodzińskim [przyp. red. brygadier ZS; przyczynił się do reaktywacji Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW w Bełchatowie]; organizowane było kilka sesji, jeździłem na wykłady, wspieraliśmy się historycznie, i tak się to rozwijało na zasadzie, że o sobie wiedzieliśmy. W pewnym momencie, Pan Wodziński, bo właściwie to jest jego inicjatywa jako osoba zbierająca tę dokumentację od dobrych kilkunastu lat doszedł do wniosku, że należałoby to gdzieś w jednym miejscu zdeponować jednak nie miał sił, ani  środków, ani kogoś kto mógłby się tym zająć. Dokumentacja do niego wpływała i była składana w jednej szafie., wtedy zrodził się pomysł, żeby u nas znaleźć na to miejsce. Tym bardziej, że prowadzimy historię wojskowości, a jednym z jej elementów jest sprawa idei niepodległościowej. Poza tym mamy studentów ze Studenckiego Naukowego Koła Archiwistów, którzy w formie ćwiczeń mogą dokonać ich uporządkowania.

Uczelnia tworząc Centralne Archiwum Strzeleckie chce także zachęcić młodzież strzelecką do studiowania historii wojskowości w Piotrkowie Trybunalskim. W oparciu o jednostkę strzelecką w Bełchatowie mają być organizowane dodatkowe kursy. Prócz tego, jak mówi dziekan, jest pomysł, aby Związek Strzelecki dał stypendium osobom, które wyróżniają się w swojej działalności w organizacji oraz na studiach, np. opłacając akademik.

- Archiwum służyć będzie nie tylko zarchiwizowaniu istotnych wydarzeń, z działalności organizacji. Może stać się także podstawą do pisania prac licencjackich i magisterskich dla studentów – dodaje prof. Dutkiewicz.

Ewelina Młynarczyk


Zainteresował temat?

6

3


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Godni  szacunku ~Godni szacunku (Gość)15.05.2015 05:13

Bełchatów ma kolosalne zasługi dla Związku Strzeleckiego " Strzelec " OSW . Na szczególne szacunek i uznanie zasługuję brygadier ZS Józef Wodziński

12


mhhh ~mhhh (Gość)08.02.2014 14:46

Centralne Archiwum Strzeleckie nie ma nic wspólnego z Prof. Mierzwą więc nie mieszajmy tych spraw. Jak wynika z artykułu w tym archiwum znajduję się dokumentacja dotycząca jednostek strzeleckich z terytorium całego kraju. I tyle bądź aż tyle.

10


Mogło być pięknie ~Mogło być pięknie (Gość)06.02.2014 20:10

"Do-Was-dedni-co-nie-sprawdzacie.." napisał(a):
badań nad parlamentaryzmem


IBNP to doskonały przykład jak wspaniała inicjatywa, która mogła miastu przynieść rangę ważnego ośrodka badawczego w dziedzinie humanistyki legła w gruzach przez powierzenie kierownictwa instytucji osobom, które nie powinny nigdy stanąć nawet na katedrze uniwersyteckiej. Mierzwa - strasznie mierny profesor, z którego śmieje się większość poważnych ludzi nauki w Polsce, bez osiągnięć za to wielkim mniemaniu o sobie. Szkoda, bo mogło być pięknie...

30


Do Was dędni co nie sprawdzacie.. ~Do Was dędni co nie sprawdzacie.. (Gość)06.02.2014 16:10

Dobra inicjatywa, tylko szkoda, że nie ma w szkolnym archiwum UJK także osiągnięć prof. Mierzwy i badań nad parlamentaryzmem... Gdzie ma te źródła rękopiśmienne lub ich kopie, na które tak często powołuje się. Tablica już zieleniną pachnie...
Do dziennikarzy! Ne możecie sprawdzić, gdzie kasa poszła lub gdzie idzie..., przecież dyrektor IBNP musi spowiadać się co roku z kasy...

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat