Ale sezon jesienno-zimowy to trudny czas dla naszego roweru. Nieużywany, kurzy się i rdzewieje w garażach, piwnicach i strychach. Tymczasem, zimą również można swobodnie pedałować, czerpać z tego mnóstwo radość i efektywnie dbać o sylwetkę. Wystarczy dobry rower treningowy.
Każdemu wedle potrzeb
Nawet krótka przejażdżka rowerowa sprawia, że serce zaczyna pracować wydajniej, organizm się dotlenia a na dodatek spalamy duże ilości kalorii. Zwiększony wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie do krwiobiegu hormonów szczęścia – endorfin i serotoniny, co poprawia nam zdecydowanie nastój, mimo oczywistego zmęczenia. Jeśli pogoda nie dopisuje, zdecydujmy się na dobry rower stacjonarny. Wybór takiego sprzętu uzależniony jest od wielu czynników.
Pierwszym z nich są nasze, osobiste preferencję, zasobność portfela, stan naszego zdrowia, a zwłaszcza cel jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli od roweru domowego wymagamy jak najlepszego odwzorowania faktycznej jazdy, to niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Skutecznym rozwiązaniem są tutaj specjalistyczne trenażery albo rowery mechaniczne, posiadające ciężkie koło zamachowe i mechanizm łańcuchowy, podobnie jak w zwykłym rowerze szosowym.
Zbliżona do klasycznego roweru geometria takiego sprzętu pozwala na niemal rzeczywiste odwzorowanie jazdy. Trenujemy kolarstwo – nic prostszego, rower typu Spinning doskonale imituje rower wyścigowy, gdyż został stworzony właśnie w oparciu o taki sprzęt.
Jeśli natomiast bardziej zainteresowani jesteśmy ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, chcemy poprawić swoją kondycję i zrzucić zbędne kilogramy, to doskonałym wyborem jest rower domowy. Posiada niewielkie rozmiary i zmieści się w praktycznie każdym mieszkaniu – tym bardziej, jeśli znajdziemy model składany, który pomiędzy treningami spokojnie wstawimy do szafy albo wsuniemy pod łóżko. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcję tego typu sprzętu – pulsomierz, licznik spalanych kalorii, miernik dystansu, prędkości i czasu jazdy.
Na rynku dostępna jest cała masa modeli rowerów stacjonarnych wielu producentów i można je zakupić w praktycznie każdym profesjonalnym sklepie ze sprzętem sportowym i fitness, a ceny wahają się od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
Rowerem przed telewizorem
Dla przełamania monotonii towarzyszącej takiej formie wysiłku, możemy zdecydować się na specjalne filmy przeznaczone do „jazdy” w domowym zaciszu. Pedałując wraz z peletonem „zwiedzimy” kawałek świata, albo wirtualny trener będzie nadzorował nasze osiągnięcia. Albo... po prostu włączmy swój ulubiony film akcji, puśćmy swoją ulubioną płytę, najlepiej z dynamiczną, szybką muzyką i jazda. T z pewnością umili sam trening i spowoduje, że czas zleci szybciej, a my będziemy pedałować efektywniej i z większą prędkością, gdyż podświadomie będziemy chcieli dostosować tempo jazdy do akcji w filmie albo rytmu muzyki.
Diabeł tkwi w szczegółach
Mimo, iż na rowerze treningowym może ćwiczyć niemal każdy z nas, niezależnie od wieku, płci i przebytych chorób, to doświadczony trener, doskonale wie, że nadmierny wysiłek fizyczny zamiast pomagać szkodzi zdrowiu. Dlatego sam trening powinien przebiegać w przemyślany sposób. Ważne, żeby rozsądnie rozplanować sesje, aby jednorazowo nie przeciążyć nadmiernie organizmu.
Kolejnym istotnym szczegółem jest ubiór treningowy – nie powinien zbytnio odbiegać od stroju „na zewnątrz”, przede wszystkim nie może krępować ruchów oraz powinien odprowadzać pot.
Na koniec szczegół najważniejszy – aby rower służył nam jak najdłużej, wymaga prawidłowej konserwacji – smarowanie, sprawdzanie naciągu łańcucha, to podstawa tak samo jak w przypadku klasycznego roweru.
Autor artykułu: Paweł Alaborski Specjalista ds. sprzętu fitness w sklepie dla sportowców www.sklep-fitness.pl. W ofercie sklepu znajdują się profesjonalne rowery treningowe, hantle, bieżnie elektryczne, ciężarki, odżywki. |