Już 1080 dzieci z regionu bierze udział w nowym, artystyczno-ekologicznym projekcie Łódzkiego Domu Kultury “Kolorowa lokomotywa”. W poniedziałek, 1 lipca w Łódzkim Domu Kultury odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy ŁDK a 12 ośrodkami kultury z województwa łódzkiego. W uroczystości, obok przedstawicieli ośrodków i dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Jacka Sokalskiego, wzięli udział: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, Hieronim Andrzejewski dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich oraz wiceprezes WFOŚiGW Andrzej Czapla.
- “Kolorowa lokomotywa” to kolejny projekt, z którym rusza Łódzki Dom Kultury w ciągu ostatnich dwóch lat...
- Jacek Sokalski: To jest projekt ekologiczno-artystyczny, a powiedziałbym więcej artystyczno-ekologiczny. Ideą projektu jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Na projekt składają się warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, prelekcje, wycieczki. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzać w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy ekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. Celem pośrednim projektu jest również kultywowanie tradycji ludowej regionów Polski środkowej, gdzie w działaniach artystycznych przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji artystycznej i materiałem wyjściowym do pracy twórczej. Piotrków ma akcję “Wyciągamy dzieci z bramy”, którą przed laty zapoczątkowałem, teraz pora na region – w którym rozpoczynamy “Kolorową lokomotywę”.
- “Kolorowa lokomotywa”, skąd w ogóle nazwa tego projektu?
- W tym roku mamy Rok Tuwimowski i z tej też okazji większość projektów przez nas realizowanych jest oparta na twórczości Juliana Tuwima, np. “Graffiti sztuka miasta” to projekt który już kończymy, a który w tegorocznej odsłonie poświęcony jest właśnie Tuwimowi. “Kolorowa lokomotywa” jest naszym trzecim projektem związanym z tym poetą.
- W ubiegłym roku Łódzki Dom Kultury również realizował projekt artystyczno-ekologiczny “Eko młodzi w Łodzi”, czy można więc powiedzieć, że “Kolorowa lokomotywa” jest jego kontynuacją?
- “Eko młodzi w Łodzi” to był taki projekt pilotażowy, abyśmy mogli przymierzyć się do realizacji obecnego. By rozpocząć “Kolorową lokomotywę”, musieliśmy sprawdzić naszych partnerów, jak ta ich współpraca układa się z Łódzkim Domem Kultury, jak to wszystko wychodzi w praktyce. Wyszło na piątkę z plusem, stąd dziś uruchamiamy ten duży projekt “Kolorowa lokomotywa”, który będzie się rozrastał i który w przyszłym roku, mam nadzieję, będzie miał już 24 wagoniki -miejscowości uczestniczące w naszej akcji.
- W tym roku lokomotywa ma 12 wagoników, czyli miejscowości biorących udział w projekcie. Jakie były kryteria doboru ośrodków kultury zaangażowanych do projektu?
- Do projektu dobraliśmy partnerów, których już znaliśmy, z którymi już współpracowaliśmy wcześniej. Współpraca z ośrodkami kultury w całym regionie to bardzo ważny element działalności Łódzkiego Domu Kultury, także dla mnie osobiście. Projekty, które wspólnie realizowaliśmy wcześniej, odniosły duży sukces, stąd też nasze ich zaproszenie do kolejnej wspólnej akcji. W tym roku naszymi partnerami są: Zespół Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich, Łowicki Ośrodek Kultury oraz Wieluński Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Młodzieżowy Dom Kultury w Sieradzu, Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach, Ośrodek Kultury Tkacz w Tomaszowie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie, Urząd Miasta oraz Dom Kultury w Zelowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Mniszkowie, Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach i Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
- Po raz kolejny udało się Łódzkiemu Domowi Kultury pozyskać wsparcie marszałka województwa Witolda Stępnia oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?
- Mam tutaj ogromną satysfakcję, że pan marszałek tak ciepło się o nas wypowiedział podczas spotkania, na którym podpisywaliśmy porozumienia z 12 ośrodkami zaproszonymi do “Kolorowej lokomotywy”, bo takie zielone światło ze strony marszałka województwa daje nam dużo energii do działania, a dla mnie osobiście jest to wyróżnienie i bardzo się cieszę, że marszałek dostrzega naszą działalność. Chciałbym jeszcze tylko dodać, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku udało nam się pozyskać na działalność ŁDK 1 mln zł.
- Czy są Państwo już w stanie na początku tego projektu oszacować liczbę dzieci, jaka weźmie w nim udział?
- Minimum 1080. A jeśli te same dzieciaki będą uczestniczyć we wszystkich warsztatach, to liczbę tę będzie można pomnożyć razy dwa.
- Kiedy będzie miało miejsce zakończenie projektu?
- Projekt zakończymy w grudniu br. Chcielibyśmy, aby finał akcji odbył się przy okazji mikołajek.
Agawa
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a