Ostrożnie z piłą!

Tydzień Trybunalski Czwartek, 02 maja 20131
Nie usuwaj więcej niż 1/5 korony drzewa! Uważaj na ptasie gniazda! - o zasadach wiosennej pielęgnacji drzewostanu przypomina Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa bełchatowskiego Starostwa Powiatowego.
fot SP Bełchatówfot SP Bełchatów
fot. SP Bełchatów

- Wiele osób prywatnych, firm, przedsiębiorców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych przystępuje do prac pielęgnacyjnych drzew i krzewów rosnących na terenach zielonych lub zadrzewionych - mówi Jolanta Pawlikowska, naczelnik Wydziału. - Nie powinno się usuwać jednorazowo więcej niż 20% masy asymilacyjnej korony drzewa. Ze względu na bezpieczeństwo ruchu dopuszcza się silniejszą redukcję. Redukcja korony do 50% dopuszczalna jest w przypadku drzew należących do gatunku: topola, dąb, jesion i klon.
Cięcia koron drzew możliwe są tylko w ściśle określonych przypadkach i nie może być mowy o dowolności takiego działania. Działania te wiążą się z redukcją masy asymilacyjnej, dlatego też każda ingerencja powinna być przemyślana. Istotną przyczyną pogarszania się kondycji drzew są źle przeprowadzone zabiegi. Usuwając znaczną część ulistnionej korony drzewa, doprowadza się do stopniowego jego obumierania.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy o ochronie przyrody prezydent miasta, wójt, burmistrz ma prawo wymierzyć karę administracyjną m.in. za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych nie jest wymagane zezwolenie. Wyjątek stanowią obiekty, obszary, zespoły wpisane indywidualnie do rejestru zabytków.
Podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych zieleni trzeba też zwrócić uwagę na ptasie gniazda. Na podstawie art. 52 ustawy o ochronie przyrody w terminie od 1 marca do 15 października zakazuje się usuwania gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni. Nieprzestrzeganie bądź naruszenie któregokolwiek z zakazów lub ograniczeń obowiązujących w stosunku do ptaków objętych ochroną gatunkową, w tym niszczenie ich gniazd w okresie lęgowym, skutkuje - w myśl art. 127 ustawy o ochronie przyrody - karą grzywny lub aresztu.
- Na usunięcie drzew lub krzewów powyżej 10 lat, niebędących gatunkami owocowymi, wymagane jest uzyskanie zezwolenia w postaci decyzji administracyjnej. W przypadku drzewa lub krzewu rosnącego na gruncie prywatnym, innym niż leśnym, zezwolenie wydaje właściwy terenowo prezydent, wójt bądź burmistrz na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela nieruchomości lub właściciela urządzeń – informuje Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.
W stosunku do gruntów komunalnych, czyli takich, które są własnością miasta lub gminy, zezwolenie wydaje starosta (art. 90 ustawy o ochronie przyrody).


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

. ~. (Gość)02.05.2013 19:43

Na ostatnich targach ogrodniczych w Bykach kupiłem tulipanowca: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tulipanowiec_ameryka%C5%84ski jak widać drzewo rośnie szybko i pięknie wygląda. Wkopałem go w miejscu w którym obecnie nie rośnie nic - jednak wiem już, że jak przekroczy pewne granice wysokości stworzy zagrożenie dla mojego domu i z pewnością go będę musiał ściąć. Nikogo o zgodę na posadzenie się nie pytałem, ale na ścięcie już muszę??? Dlaczego ktoś wymyślił taki przepis????

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat