Podczas dziękczynnej mszy świętej w procesji z darami został złożony przez starostów dożynek gminnych bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Starostami gminnego święta plonów byli: Jolanta Sipa, która wraz z mężem Andrzejem w miejscowości Aleksandrów prowadzi 33-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleczną, oraz Andrzej Paras, który wraz z małżonką Zofią w miejscowości Skotniki prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mlecznej i roślinnej.
Przed ołtarzem przedstawiciele sołectw z terenu gminy: Aleksandrowa, Dąbrowy nad Czarną, Dębowej Góry - Kolonii, Janikowic, Kalinkowa, Kawęczyna, Kotuszowa, Marianowa, Niewierszyna, Ostrowa, Siucic, Siucic - Kolonii oraz Stowarzyszenia “Piliczanki”, Stowarzyszenia “Jesteśmy razem” i gminnego zespołu ludowego Spod Diablej Góry złożyli piękne wieńce dożynkowe. Po zakończeniu uroczystej mszy św. został uformowany korowód dożynkowy, który udał się na plac festynu. Korowód otwierał zespół muzyczny, później szli starostowie dożynek gminnych w towarzystwie wójta gminy jako gospodarza uroczystości.
Niezwykle barwny korowód zamykali członkowie zespołu Spod Diablej Góry oraz wszyscy zebrani, którzy uczestniczyli we mszy świętej. Wieńce dożynkowe zostały ustawione przez delegacje sołectw przed sceną. Starostowie dożynek przekazali wójtowi gminy bochen chleba, który następnie został pokrojony i podzielony wśród uczestników gminnego święta plonów. Zespół Spod Diablej Góry dokonał tradycyjnego obrzędu ośpiewania wieńców dożynkowych. Następnie wójt Dionizy Głowacki powitał uczestników dożynek i festynu rodzinnego. Podczas swojego przemówienia podziękował rolnikom za całoroczny trud i zebrane plony.
Został również rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięzcą tegorocznego konkursu zostało sołectwo Kotuszów. Otwarcia festynu rodzinnego, na który przybyły niezliczone rzesze mieszkańców gminy i gości, dokonał zespół Spod Diablej Góry, który w swoim programie artystycznym odwołał się do tradycyjnych obrzędów dożynkowych. Na scenie wystąpił również zespół Wolowianka i kabaret “Budka kogutka”.
Gwiazdą tegorocznego festynu był Ivan Komarenko z zespołem, który podczas swojego koncertu porwał publiczność do zabawy. Koncert artysty został bardzo gorąco przyjęty przez uczestników festynu. Na wszystkich uczestników gminnego święta plonów i festynu czekał gorący bigos myśliwski oraz żur z kiełbasą.
oprac. MIOS
- Raport: dłużników alimentacyjnych jest już prawie 300 tys.; ich liczba rośnie
- Wracasz do pracy po urlopie rodzicielskim? Skorzystaj ze świadczenia „Aktywni rodzice w pracy”
- XII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego
- Młodzież z Bujen ślubowała
- Zespół Piotrowskie Dudki nominowany w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko
- Akcja "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo" przyciągnęła piotrkowskich kierowców
- Konferencja astronomiczna "Sky is Not the Limit"
- 7 tysięcy wykroczeń w październiku w województwie łódzkim. Jak wypadł Piotrków?
- W Oprzężowie sprzęt kupiony z grantu już się przydał