Zapowiadana od kilku tygodni zmiana statutu Łódzkiego Domu Kultury stała się faktem. Co to w rzeczywistości oznacza? Zmianę formuły funkcjonowania tej instytucji, która pozwoli wyjść jej w teren i tworzyć życie kulturalne w regionie. Działaniom tym przyświeca hasło: “Łódź bliżej regionu”.
Jak zapewnia dyrektor ŁDK, Jacek Sokalski, teraz nawet najmniejsze jednostki kultury z województwa będą mogły ubiegać się o finansowe wsparcie dla realizacji swoich planów i projektów właśnie z funduszy ŁDK. - Często zdarza się, że w danej gminie, w jej budżecie brakuje środków na działalność kulturalną, chcemy więc wyjść naprzeciw takim potrzebom, takim “osamotnionym” placówkom. Już teraz, do 23 maja br., można składać wnioski w dwóch kategoriach – budowanie strategii i promocja instytucji kultury oraz wydarzenia artystyczne i edukacja w instytucjach kultury. Maksymalna kwota dofinansowania to 15 tys. zł – mówi dyrektor Sokalski. Podkreśla także, że bardzo zależy mu na ścisłej współpracy z jego rodzinnym Piotrkowem i regionem piotrkowskim.
Istotnymi zapisami, jakie znalazły się w nowym statucie ŁDK, które mówią o tym, że placówka ta jest samorządową instytucją, której teren działania obejmuje cały obszar województwa łódzkiego, stojącą na straży wielokulturowego dziedzictwa województwa, jak i tworzącą odpowiednie warunki do kształtowania tożsamości kulturowej. Swoistego rodzaju novum, jakie znalazło się w tym dokumencie, jest zapis, według którego jednym z głównych zadań ŁDK jest wsparcie merytoryczne i organizacyjne zewnętrznych inicjatyw kulturalnych, w szczególności w zakresie zwiększania dostępu do kultury dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W opinii Jacka Sokalskiego za najważniejsze działania realizowane w najbliższym czasie przez ŁDK uznać należy tworzenie sieci placówek kulturalnych, przede wszystkim jednak integracja środowiska animatorów tej dziedziny życia oraz poznawanie jego potrzeb. W tym celu pod szyldem Regionalnej Akademii Kształcenia Kadr zostały zorganizowane już specjalne szkolenia dla pracowników kultury, pracowników jednostek samorządu terytorialnego zajmujących się działalnością kulturalną i członków organizacji pozarządowych. Szkolenia prowadzą wyłonieni w drodze rekrutacji trenerzy. Dodatkowo w siedzibie Łódzkiego Domu Kultury odbywają się warsztaty dla animatorów kultury.
Powyższe zmiany zarówno organizacyjne, jak i w kwestiach zarządzania Łódzkim Domem Kultury, które mają usprawnić jego kontakt z regionem i pomóc w przekształceniu tej placówki w instytucję wojewódzką w pełnym tego słowa znaczeniu, jest wynikiem ustaleń, jakie zapadły po ubiegłorocznym, jesiennym Regionalnym Kongresie Kultury.
Agawa
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a