Dobiegły końca prace adaptacyjne w budynku przy ulicy Sienkiewicza 16a, gdzie już niedługo przeprowadzą się pracownicy dwóch wydziałów Starostwa Powiatowego w Piotrkowie. Remont sali narad oraz stołówki trwał ponad trzy miesiące. Interesanci w nowej siedzibie będą przyjmowani prawdopodobnie na początku lipca.
Kuszenie wysokimi nagrodami pieniężnymi (12, 10 i 8 tys. złotych) dla właścicieli nieruchomości nie przyniosło dotychczas zadowalających efektów. Co prawda rusztowań przy kamienicach w centrum miasta przybywa, ale do odmiany wizerunku starego Piotrkowa, służącego za naturalną scenografię dla filmowców, droga daleka. Miasto szuka więc nowych sposobów, by skłonić właścicieli i zarządców kamienic do odnawiania elewacji budynków, zwłaszcza tych w rejonie Starówki i Podzamcza, wzdłuż których przebiegać będzie Trakt Wielu Kultur.
Wykorzystywane od pół wieku kuchnie węglowe znikną wreszcie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Piotrkowie. Remont schodów i szatni zaplanowano w SP nr 11, toalet w SP nr 12, a sal lekcyjnych w SP nr 16. Gimnazjum nr 1 czeka remont sali gimnastycznej. Na wakacyjne prace w szkołach i przedszkolach miasto przeznaczyło 2 mln 136 tys. złotych.
Jeśli miejski radny, a do tego kandydat do europarlamentu, chodzi po placu zabaw przed blokiem z dużym psem bez smyczy i kagańca, to znaczy, że prawo go nie dotyczy? - denerwuje się mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego, który na wykroczeniu - jak sądzi - przyłapał Karola Simę, radnego kandydującego do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej. Gdy jednak powiadomił straż miejską, ta zwlekała z przyjazdem i zanim się pojawiła, radny kandydat zdążył zapiąć psa na smycz. W efekcie mandatu nie było.
Długo oczekiwany remont Stadionu Miejskiego w Piotrkowie wreszcie rozpoczęty. Symbolicznego, pierwszego wbicia łopaty, dokonał prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak.
Dziś mija 19 rocznica pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do samorządów lokalnych. 27 maja jest Dniem Samorządowca.
567 proc. podwyżki w ciągu niespełna roku? Niemożliwe? W Spółdzielni Mieszkaniowej "Barbórka" w Piotrkowie owszem. O tyle, jak wylicza jeden z mieszkańców, wzrosła tam w ciągu 10 miesięcy opłata za garaż. Mieszkańców poinformowano o podwyżce bez uzasadnienia. Gdy upomnieli się o nie, odpowiedź wprawiła ich w osłupienie. Zarząd tłumaczy wzrost opłat za garaże wzrostem wynagrodzenia za pracę, podatku od nieruchomości (właściciele garaży płacą go osobno) oraz... wzrostem cen wywozu nieczystości, wody i odprowadzania ścieków. Tyle że w żadnym garażu nie ma wody ani kanalizacji.
Trwają spory mieszkańców o lokalizację śmietników. Zgodnie z przepisami pojemnik na odpady powinien znajdować się nie bliżej niż 10 metrów od okien i drzwi i nie dalej niż 80 od najdalszego wejścia budynku. Powinien, ale często stoi za blisko okien (wówczas mieszkańcy narzekają na rozchodzący się pod oknami smród) lub za daleko (wtedy lokatorzy narzekają, że z workiem na śmieci trzeba chodzić zbyt daleko).
Około 2 zł 17 groszy zapłacą rodzice za każdą godzinę, którą dziecko spędzi w przedszkolu powyżej podstawy programowej. W piotrkowskich przedszkolach bezpłatne godziny wyznaczą dyrektorzy placówek. Prawdopodobnie będą obowiązywać między 8 a 13-stą.
Dwie tablice informacyjne, które pojawiły się przy al. Kopernika, mają zachęcać turystów i piotrkowian do odwiedzenia odnowionej Starówki. Czy to robią, to sprawa indywidualnego odbioru, na pewno jednak wyraźnie informują, jak do Rynku Trybunalskiego trafić.