W Polsce zjawisko cyberprzemocy pojawiło się w 2011 roku, gdzie internauta oczerniał poległego w Afganistanie polskiego żołnierza. Obecnie cyberprzemoc dotyczy głównie przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem telefonów komórkowych, tabletów i przede wszystkim internetu. Przypadki cyberprzemocy odnotowywane są również w regionie piotrkowskim.
Jeden z uczniów wchodzi rano do szkoły. Już na powitanie słyszy: “Dzisiaj dostaniesz bicie!”. Kiedy pyta, za co, słyszy: “Za nic, za to, że się urodziłeś”. Innym razem piotrkowska gimnazjalistka* słyszy: “Rozpier... ci szklankę na ryju... Znam takich, co ci buźkę przerobią”. Tylko kilka spośród wielu spraw dotyczących zastraszania i bicia trafia na policję!
– Nie stosuję przemocy fizycznej, ani psychicznej. Gdy taką widzę reaguję. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla bicia, dla psychicznego nękania czy dla ekonomicznego ubezwłasnowolnienia – mówiła dziś Elżbieta Radziszewska, przypinając mężczyznom białe wstążki, symbol męskiego sprzeciwu wobec przemocy wobec kobiet. Wicemarszałek Sejmu RP odwiedziła w ramach akcji społecznej m.in. piotrkowską komendę policji, urząd miasta, komendę Straży Miejskiej oraz redakcję radia Strefa FM.
Kiedy podczas rozmowy o cyberprzemocy przypadkiem wyszło na jaw, że Karolina* pobiła koleżankę, problemem nie był dla niej fakt, że pobiła, tylko czy filmik z tego zajścia umieszczony przez koleżankę w Internecie może być wykorzystany przeciwko niej jako dowód w sprawie.
"Niebieska karta" - to procedura czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. W Piotrkowie Trybunalskim takich kart w tym roku założono aż 118.
„Apel do mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego o zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie przejawy nieprawidłowości w opiece nad dziećmi” wystosował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Każdy, kto ma do czynienia z przemocą, zawsze i o każdej porze może liczyć na pomoc policjantów - mówi mł. insp. Dariusz Walichnowski, komendant Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.
Na ostatniej sesji radni przyjęli program przeciwdziałania przemocy i ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2014 - 2017.
11 grudnia około godziny 14:40, dwie 16–latki, na ulicy Św. Antoniego w Tomaszowie, pobiły swoją rówieśnicę.
W miniony piątek, 6 grudnia, w Sejmie, poseł Elżbieta Radziszewska przekonywała, że symbol białej wstążki, to symbol męskiej walki z przemocą wobec kobiet. „Biała wstążka oznacza, że mężczyzna jest niewinny, nie stosuje przemocy i namawia wszystkich innych mężczyzn, aby tej przemocy nie stosowali”.