Kolej jest najbardziej ekologiczną formą transportu towarów, generującą najmniejszy ślad węglowy - przekonują zgodnie od lat eksperci branżowi. Ze względu na postępujące coraz szybciej zmiany klimatu przesiadka na bardziej zielone formy transportu towarów wydaje się nieunikniona, szczególnie w kontekście rosnącej wymiany towarowej między UE i Chinami.
Miejski Zakład Komunikacyjny w Piotrkowie testuje autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Pojazd do 2 września kursować będzie na różnych liniach obsługiwanych przez miejskiego przewoźnika.
Na duże zmiany składają małe decyzje pojedynczych osób. Jak stać się częścią większej zmiany na lepsze? Jak być bardziej eko? W tym artykule podpowiemy kilka sposobów.
Wola Krzysztoporska otrzymała dofinansowanie na zadanie „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Wola Krzysztoporska w 2021 r.” ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W tym roku mieszkańcy gminy będą mogli bezpłatnie pozbyć się szkodliwego azbestu ze swoich posesji (ogółem wpłynęło 60 wniosków).
Długie starania władz miasta o pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych w końcu zakończyły się sukcesem! Wniosek w tej sprawie otrzymał pozytywną opinię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Firmy Tetra Pak i Stora Enso poinformowały dziś o znaczącej inwestycji na polskim rynku. Zainwestują łącznie 29,1 miliona EUR w kompletne rozwiązanie, które potroi możliwości recyklingu kartonów po płynnej żywności w kraju z 25000 do 75000 ton.
Trwa akcja “Zadrzewiamy Łódzkie”. W ramach inicjatywy ma zostać zasadzonych 100 tysięcy drzew z okazji 100-lecia województwa. Akcję prowadzą pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
W 2020 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego obniżyła o 32 proc. emisję dwutlenku generowaną przez jej działalność operacyjną. Jednocześnie wdrożyła Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której finansowane są m.in. projekty farm fotowoltaicznych oraz wiatraków oraz zaostrzyła kryteria finansowania dla wysokoemisyjnych sektorów gospodarki.
400 sztuk drzewek i 150 sztuk torebek nasion rozdano pierwszego dnia akcji "Nakręć się na zieleń". Wspólny pomysł starosty powiatu piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka oraz dyrektora oddziału terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Piotra Wypycha okazał się sukcesem, a punkt, w którym można było wymienić plastikowe nakrętki na drzewka i nasiona był oblegany przez pełne cztery godziny.
W ramach pakietu działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne Rolnictwo”, firma PepsiCo ogłosiła nowe cele, jakie zamierza zrealizować do roku 2030. Obejmują one wdrożenie praktyk rolnictwa regeneracyjnego na obszarze 2,8 mln hektarów na całym świecie, co jest praktycznie jednoznaczne z całością obszaru wszystkich upraw prowadzonych na potrzeby działalności PepsiCo. W ten sposób do końca bieżącej dekady firma zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 3 mln ton. Działania ujęte w programie podejmowane będą także w Polsce, gdzie PepsiCo na stałe współpracuje z 80 gospodarstwami dostarczającymi ziemniaki produkowane w 100% w sposób zrównoważony na łącznym obszarze 5800 hektarów.