Egzamin maturalny musi się odbyć - zapewniali od kilku dni przedstawiciele rządu. Dziś (25 kwietnia) do Sejmu trafiła więc tzw. ustawa maturalna (nowelizacja ustawy Prawo oświatowe), która miała umożliwić przeprowadzenie matur pomimo strajku. Co na to Związek Nauczycielstwa Polskiego? Szef ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że strajk zostanie zawieszony od soboty 27 kwietnia.
Już w czwartek uczniowie rozpoczęli przerwę świąteczną, jednak tak naprawdę trwa ona od 8 kwietnia, bo właśnie wtedy rozpoczął się strajk nauczycieli.
Środa to ostatni dzień egzaminów ósmoklasistów. W związku z trwającym wciąż strajkiem nauczycieli, nad przebiegiem egzaminów zarówno uczniów podstawówek, jak i gimnazjalistów czuwali często obcy dla nich ludzie. Tymczasem we Włodzimierzowie w komisji egzaminacyjnej zasiadł burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, który podkreśla, że tam sytuacja była najtrudniejsza.
Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu zadeklarowała budowę S12 i pogłębienie Pilicy. Minister gabinetu Mateusza Morawieckiego udzieliła w niedzielę wywiadu Radiu Strefa FM. Jak podkreśliła matury na pewno się odbędą.
Do dziś nauczyciele powinni wystawić oceny końcowe tegorocznym maturzystom, jednak z powodu strajku, nie zrobili tego. Może to uniemożliwić absolwentom napisanie egzaminu dojrzałości.
Dzisiaj czwarty dzień strajku nauczycieli. W Piotrkowie i regionie strajkuje zdecydowana większość pedagogów. Okazuje się jednak, że niektóre placówki przerywają protest.
Egzaminy gimnazjalne w tym roku odbywają się w cieniu strajku belferskiego. Z naszych informacji wynika, że egzaminy rozpoczęły się we wszystkich placówkach gimnazjalnych w Piotrkowie.
Kilkadziesiąt osób zebrało się we wtorek w Rynku Trybunalskim, aby poprzeć strajk nauczycieli. Protest zorganizowała Małgorzata Pingot, która wielokrotnie wcześniej organizowała podobne demonstracje w Piotrkowie.
W Piotrkowie Trybunalskim nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, nie otrzymają za ten okres wynagrodzenia. Taką informację przekazał nam rzecznik magistratu. - Uprawnienia pracownika biorącego udział w strajku jednoznacznie reguluje art. 23 o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mówi Jarosław Bąkowicz. - Stanowi on, że „w okresie strajku, zorganizowanego zgodnie z przepisami prawa, pracownik zachowuje prawo do świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia". Urząd Miasta oraz pracodawcy nauczycieli, czyli dyrektorzy szkół związani są tym przepisem prawa.
W całym kraju trwa kompletowanie składów komisji egzaminacyjnych przed testem gimnazjalnym, który ma się rozpocząć już w środę, 10 kwietnia. Nauczyciele strajkują, więc ktoś musi ich w tych komisjach zastąpić, w związku z tym w poszczególnych miastach poproszono o pomoc osoby, które mają odpowiednie uprawnienia. Posiada je również prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, czy zasiądzie w komisji? - Nie ma takiej potrzeby - zapewniają urzędnicy piotrkowskiego magistratu. Na taki krok zdecydował się z kolei prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.